روحانی در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر ترکیه:

ایران و ترکیه به دنبال مقابله با تروریسم، افراط و خشونت‌گرایی هستند

دولت

دو کشور همچنین در زمینه مسأله هسته‌ای نظرات کاملاً مشترکی دارند و همواره در این زمینه با یکدیگر همکاری سازنده‌ای داشته و مدافع حقوق حقه همه کشورها برای استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای بوده‌اند./آنچه در انتخابات اخیر سوریه رخ داد حرکت اول برقراری صلح و ثبات است و البته برای آنکه سوریه در شرایط مناسب قرار گیرد راه طولانی در پیش است

رییس جمهور برگزاری نخستین نشست شورای روابط راهبردی ایران و ترکیه را آغازی دوباره و یک نقطه عطف در روابط دو کشور خواند و تصریح کرد: بعد از این نشست شاهد توسعه سریع روابط دو کشور در همه زمینه‌ها خواهیم بود و تحقق افق روابط دو کشور در سال ۲۰۱۵ میلادی یعنی رسیدن به رقم ۳۰ میلیارد دلار در مبادلات دوجانبه، با تصمیمات این نشست در دسترس قرار گرفت.
به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی که در کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر ترکیه پس از پایان نخستین نشست شورای روابط راهبردی دو کشور سخن می‌گفت، با بیان اینکه دو کشور با برگزاری این نشست گام در مسیر جدیدی گذاشتند، اظهار داشت: اولین نشست این شورا در فضایی صمیمی و دوستانه برگزار شد.

وی افزود: از صبح امروز تا به حال در ۴ نشست مهم با نخست‌وزیر و رییس جمهور ترکیه به تبادل نظر پرداختیم و همه مسایل موجود درباره توسعه همه جانبه روابط در عرصه های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.

رییس جمهور با بیان اینکه ایران و ترکیه به عنوان دو کشوری قدرتمند و دو شریک راهبردی مصمم هستند در همه عرصه‌ها روابط دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی خود را گسترش دهند، اظهار کرد: در نشست امروز تصمیم گرفته شد که سطح همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های انرژی، ارتباطات و حمل و نقل، ایجاد تسهیلات برای سرمایه‌گذاران و کارآفرینان دو کشور، همکاری‌های بانکی، گردشگری و توریسم و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در عرصه‌هایی که اهداف مشترک وجود دارد، گسترش یابد.

روحانی با اشاره به اینکه ایران و ترکیه در عرصه‌های متنوع و متعددی تفاهم و اشتراک نظر دارند، تصریح کرد: امروز همچنین درباره مسایل عراق، سوریه، کشورهای شمال آفریقا و سایر مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل نظر کردیم. دو کشور همچنین در زمینه مسأله هسته‌ای نظرات کاملاً مشترکی دارند و همواره در این زمینه با یکدیگر همکاری سازنده‌ای داشته و مدافع حقوق حقه همه کشورها برای استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای بوده‌اند.

وی ادامه داد: دو کشور همچنین آرمان خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی را مورد تاکید مجدد قرار دادند و بویژه در عزم دو کشور برای مقابله با تروریسم، افراط و خشونت‌گرایی مهر تایید مجددی زدند.

رییس جمهوری در ادامه در پاسخ به سوالی درباره الزامات رسیدن به رقم ۳۰ میلیارد دلاری در مبادلات تجاری دو کشور و برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته در اولین نشست شورای روابط راهبردی دو کشور برای این منظور گفت: تصمیماتی که در عرصه‌های گسترش مبادلات بانکی دو کشور، تأمین زیرساخت‌های ارتباطی و حمل و نقلی و حمایت از سرمایه‌گذاری های متقابل بویژه توسط بخش خصوصی اعلام شد، می‌تواند رسیدن به این هدف را تسهیل کند.

روحانی اضافه کرد: در این نشست همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای استقبال از سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای در عرصه ریلی و بنادر جنوبی ایران اعلام شد.

رییس جمهور در پاسخ به سوال دیگری درباره نقش ترکیه در عملیاتی شدن پیشنهاد جهان عاری از افراط و خشونت که از سوی وی ارائه شده بود، اظهار کرد: همکاری ایران و ترکیه به عنوان دو کشور قدرتمند در منطقه‌ای مهم، در زمینه مبارزه با افراط، خشونت و تروریسم، بسیار موثر و سازنده خواهد بود و نکته مهم این است که ایران و ترکیه برای همکاری در این زمینه کاملاً مصمم هستند چرا که خشونت و افراط‌گرایی موجود در این منطقه به زیان همه کشورها در منطقه است.

وی با بیان اینکه همه کشورها و بخصوص کشورهای غربی که در سال‌های اخیر برای بوجود آوردن گروه‌های خشونت‌طلب و افراطی در منطقه تلاش کردند، یا در برابر فعالیت‌های آنان سکوت کرده‌اند، یا از کرده خود پشیمان هستند و یا در آینده نزدیک از این کار پشیمان خواهند شد، تصریح کرد: ایران و ترکیه به عنوان دو قدرت منطقه به اسلام رحمانی معتقد بوده و مسلماً همکاری آنها در مقابله و مبارزه با خشونت و افراط‌گرایی موثر خواهد بود.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه وزارتخانه‌ها و وزرای امور خارجه دو کشور در زمینه این همکاری سهم بزرگی دارند، گفت: وزرای خارجه ایران و ترکیه جلسات مستمری در زمینه مبارزه با افراط‌گرایی داشتند و امروز نیز بنده و آقای اردوغان در نشست شورای روابط راهبردی دو کشور به وزرای خارجه خود تأکید کردیم که تلاش‌های خود را در این زمینه ادامه دهند چرا که مبارزه با افراط و خشونت برای امنیت و توسعه و ثبات منطقه یک ضرورت و وظیفه است.

روحانی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه با توجه به جایگاه ترکیه در میان خریداران گاز ایران، آیا ایران حاضر است در قیمت گاز به این کشور تخفیف بدهد، اظهار کرد: در این باره در همه دیدارها و گفت‌وگوهای امروز بنده تبادل نظر شده است و قرار شده وزرای نفت ایران و انرژی ترکیه این بحث را امشب ادامه دهند تا توافق لازم حاصل شود.

رییس جمهور تأکید کرد: البته قیمت گاز وابسته به عوامل مختلفی است و تعیین آن ساده نبوده و بدون در نظر داشتن همه ابعاد مسأله ممکن نیست، اما در نشست امروز این مسأله مطرح شد که چگونه در این زمینه به تفاهم برسیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در مذاکرات امروز با مقامات ترک درباره مسأله سوریه نیز گفت‌وگو کردید، تصریح کرد: بنده در سخنان خود گفتم که در این باره و حتی در خصوص دیگر کشورهای منطقه تبادل نظر کرده‌ایم و این از اصول راهبردی ایران و ترکیه است که تابع نظر مردم باشیم و قائل به این هستیم که در همه کشورها تصمیم گیرنده نهایی مردم هستند.

رییس جمهور با تأکید دوباره بر اینکه ایران و ترکیه معتقد به ارج نهادن بر حضور مردم برای ایجاد دموکراسی بوده و به این امر کمک می‌کنند، اضافه کرد: آنچه در انتخابات اخیر سوریه رخ داد حرکت اول برقراری صلح و ثبات است و البته برای آنکه سوریه در شرایط مناسب قرار گیرد راه طولانی در پیش است، اما مهم برای ما توقف خونریزی‌ها و اخراج تروریست‌هایی است که از کشورهای مختلف در سوریه اجتماع کرده‌اند.

کد N327309