درخواست وزیرخارجه کره جنوبی از کره شمالی

کره

تهران - ایرنا - وزیرخارجه کره جنوبی روز دوشنبه از کره شمالی خواست دست از برنامه تسلیحات هسته ای خود بردارد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی ، به اعتقاد یون بیونگ سه وزیر امورخارجه کره جنوبی ، برنامه تسلیحات هسته ای کره شمالی نه تنها به صلح و ثبات منطقه ای بلکه ای به اتحاد در شبه جزیره کره ضربه می زند.

وزیرخارجه کره جنوبی خاطرنشان کرد : این اعتقاد وجود دارد که حرکت کره شمالی در راستای برنامه تسلیحات هسته ای اش خطر آشکار برای صلح و ثبات منطقه ای است.

وزیرخارجه کره جنوبی خاطرنشان کرد برنامه هسته ای کره شمالی بزرگترین مانع در راستای اتحاد مجدد میان دو کره است.وی افزود: این مسئله باید اکنون آشکار شود که اتحاد مجدد در شبه جزیره کره تنش ها و درگیری ها در شمال شرق آسیا را کاهش خواهد داد و فرصت های غیرقابل تصور اقتصادی را مهیا می کند.

این درخواست وزیرخارجه کره جنوبی درحالی مطرح شده که کره شمالی اخیرا تهدید کرده قصد دارد چهارمین آزمایش هسته ای خودرا انجام دهد که در صورت انجام این آزمایش، تنش ها در شمال شرق آسیا تشدید خواهد شد.

این مقام ارشد کره جنوبی از مقامات پیونگ یانگ خواست تا مسیری که کشورهایی همچون میانمار و ویتنام طی کردند، در پیش بگیرند.

این درخواست وزیر خارجه کره جنوبی در حالی مطرح شده است که کیم کوان جین مشاور امنیت ملی جدید کره جنوبی اخیرا قول داد که اگر کره شمالی بار دیگر اقدام تحریک آمیز جدیدی انجام دهد، سئول اقدام متقابل سرسختانه ای را علیه پیونگ یانگ در دستور کار قرار می دهد.

تنش ها میان کره شمالی و کره جنوبی همچنان پابرجاست و نشانه ای از اینکه روابط میان دو کشور بهبود یابد و لفاظی های تند و تهدید های دو طرفه پایان یابد، مشاهده نمی شود. اعضای مذاکرات شش جانبه با هدف خلع سلاح هسته ای کره شمالی نیز تلاش کرده اند تا راهی را برای از سرگیری مذاکرات پیدا کنند تا بدین ترتیب هم روابط میان دو کره بهبود یابد و هم از تنش ها در شبه جزیره کره کاسته شود.

رسانام**9234**1547
کد N327177