سفرای تایلند با مقامات گروه‌های حقوق بشری دیدار می‌کنند

خونتای نظامی حاکم بر تایلند امروز( دوشنبه) اعلام کرد به سفرای این کشور در آمریکا و انگلیس دستور داده تا با نمایندگان گروه‌های حقوق بشری دیدار کنند تا در خصوص کودتای اخیر در تایلند با آن‌ها تفاهم ایجاد کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، چند کشور غربی تاکنون با کودتای 22 مه در تایلند مخالف کرده و خواهان بازگشت سریع این کشور به دموکراسی شدند.

گروه‌های حقوق بشری از نهاد نظامی حاکم در تایلند موسوم به شورای ملی صلح و نظم تقاضا کرده‌اند تا تعقیب و بازداشت غیرنظامیان را متوقف کند.

یونگیوت مایالارپ، سخنگوی شورای ملی صلح و نظم تایلند به خبرنگاران گفت این شورا به سفرای تایلند در نیویورک و لندن دستور داده تا با نمایندگان دو گروه حقوق بشری عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر به منظور ایجاد تفاهم دیدار کنند.

نمایندگان گروه‌های عفو بین‌الملل و دید‌ه‌بان حقوق بشر تایید کردند که برای ملاقات با این سفرا دعوت شده‌اند.

این درحالی است که ارتش تایلند اخیرا فعالان حقوق بشر در این کشور را احضار کرده و به آن‌ها نسبت به هر گونه مصاحبه با رسانه‌های خارجی هشدار داده است.

ژنرال پرایوت چان - اوچا، فرمانده ارتش تایلند اعلام کرده به منظور بازگرداندن نظم به این کشور پس از چندین ماه آشوب و اغتشاش، قدرت را به دست گرفته است.

پرایوت قرار است روز چهارشنبه با دیپلمات‌های خارجی دیدار کند تا آن‌ها را در جریان طرح‌های دولت نظامی جدید تایلند بگذارد.

از سوی دیگر شورای ملی صلح و نظم تایلند به احزاب سیاسی طی روز دوشنبه دستور داده تا فعالیت‌های خود را متوقف کنند.

در حالی که ارتش تایلند قانون اساسی را پس از کودتا منحل کرده، مشخص نیست که این احزاب می‌توانند به موجودیت خود ادامه دهند یا خیر.

انتهای پیام

کد N327155