ایتارتاس: آوارگان بیشتری از اوکراین به روسیه سرازیر می شوند

اوکراین,سیل پناهندگان

مسکو - ایرنا - خبرگزاری دولتی ایتارتاس روسیه روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد که شمار آوارگان مهاجر از شهرهای محاصر شده شرق اوکراین به مناطق مرزی روسیه روز به روز بیشتر می شود.

بر اساس این گزارش، شمار پناهندگان از شهرهای محاصره شده در شرق اوکراین به سمت مراکز اسکان موقت در منطقه مرزی راستوف نا دون روسیه پس از بمباران روز گذشته شهر اسلاویانسک توسط هواپیماهای دولتی اوکراین افزایش یافته است.

این گزارش حاکی است: پناهندگان می گویند شهرها و شهرستان ها در منطقه جنوب شرقی توسط گارد ملی اوکراین محاصره شده است و آنان اجازه نمی دهند ساکنان مناطق محاصره شده برای عبور از مرز سکونتگاه های خود را ترک کنند.

تاتیانا یکی از مهاجران شرق اوکراین به ایتارتاس گفت: همه چیز به نظر ماموران دولتی بستگی دارد. برخی از آنها به مردم اجازه عبور می دهند و برخی دیگر همه را باز می گردانند.

وی افزود: زمانی که ما محل زندگی مان را ترک می کردیم آنان به ما گفتند که دیگر نمی توانیم به آنجا باز گردیم. آنها گفتند که پناهندگان به روسیه دیگر نمی توانند (به اوکراین) باز گردند.

بر اساس این گزارش،فعالان جمهوری مردمی دونتسک اعلام کرده اند که در حال سازماندهی برای تخلیه زنان و کودکان مناطق محاصره شده هستند. بنا بر اطلاعات آنان بیش از 700 نفر از ساکنان شهر اسلاویانسک برای اتوبوس ثبت نام کرده اند. به ساکنان شهر اسلاویانسک هشدار داده شده است که از خارج شدن از شهر با پای پیاده خودداری کنند.

گزارش حاکی است: در زمان حاضر حدود 3 هزار اوکراینی در اردوگاه پناهندگان در نزدیکی شهر راستوف روسیه اسکان داده شده اند. دولت خودخوانده در بزرگ ترین اردوگاه در دمیتریادوتسکی مستقر است و کمک های انساندوستانه توزیع می کند.

در گزارش ایتارتاس آمده است: مقام های سازمان فدرال مهاجرت و مرکز منطقه ای اشتغال در منطقه راستوف در حال کمک به مهاجران برای یافتن شغل و نیز رفع مشکلات شان بر مبنای مدارک هستند و خدمات خود را به طور مستقیم به مهاجران ساکن در اردوگاه ها ارایه می کنند.

بر این اساس، کودکان مهاجر به طور مرتب معاینه می شوند و به هریک از آنان کارت پزشکی صادر شده است. یک پزشک محلی می گوید که کودکان بیش از هر چیز به خدمات روانشناسی نیاز دارند. آنان شب ها استرس دارند و با شنیدن صدای رعد و برق تصور می کنند که محل سکونت شان بار دیگر بمباران می شود.

واسیلی مالایوف یکی از سخنگویان دفتر نظارت مرزبانی به ایتارتاس گفت: ساکنان اوکراین به مهاجرت خود به روسیه ادامه می دهند.

مناطق شرق و جنوب اوکراین متشکل از استان های دونتسک و لوهانسک با بیش از 6 میلیون جمعیت روس تبار از ابتدای سال جاری شاهد درگیری میان شبه نظامیان طرفدار روسیه و نیروهای ارتش و گارد ملی اوکراین بوده است.

ناآرامی در این مناطق به دنبال اقدام مجلس اوکراین موسوم به رادا در خلع ویکتور ینوکوویچ رییس جمهور پیشین این کشور از مقام ریاست جمهوری و تسلط نیروهای غربگرا و ملی گرا بر ساختارهای قدرت در کی یف آغاز شد.

اروپام/۵۱۸ **1010
کد N326910