شرکت ایرانی بازسازی باغ ˈکمال خجندیˈ در تاجیکستان را آغاز کرد

باغ کمال خجندی,ایران

دوشنبه - ایرنا - یک شرکت ایرانی بازسازی باغ فرهنگی ؛ تاریخی کمال الدین مسعود خجندی معروف به «شیخ کمال» عارف و شاعر پارسی گوی را در مرکز شهر خجند در استان سغد تاجیکستان آغاز کرد.

به گزارش دوشنبه استانداری سغد تاجیکستان ، توافقنامه بازسازی این باغ فرهنگی ؛ تاریخی میان استانداری استان سغد و مسوولین این شرکت ایرانی هفته گذشته امضا و عملیات مقدماتی نوسازی ان نیز آغاز شده است.

براساس این توافقنامه ؛ در این باغ مقبره نمادین خواجه کمال احداث و سپس از قبر این شاعر و عارف از شهر تبریز در ایران مقداری خاک قبر آورده و در این مقبره به عنوان نماد یک آرامگاه جدید از این شاعر ساخته خواهد شد.

ˈمنصورجان تاشمتفˈ مدیر آثار خانه شهر خجند در این باره گفت: براساس طرحی که به تایید ˈعبدالرحمان قادریˈ استاندار سغد رسیده است،

باغ کمال از میدان ریگستان در قلعه خجند آغاز و در وسط آن مقبره ˈخواجه کمالˈ و خانه عصر 15 ، زمان زندگی این شاعر با نقش و نگار ملی احداث خواهد شد.

رضا عطایی رییس شرکت ˈستاره بی نظیرˈ جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: باغ کمال خجندی با رعایت اصول سنتی و معماری اصیل و تاریخی بازسازی و در آینده به مکان مهم تاریخی، سیاحتی و زیارتی تبدیل خواهد شد.

قرار است ، سال 2018 میلادی مراسم بزرگداشت هفتصدمین سالروز تولد کمال خجندی در تاجیکستان و ایران برگزار شود.

سال 1996 به افتخار ششصد وهفتاد و پنجمین سالروز تولد خواجه کمال، تندیس وی در زادگاهش (شهر خجند) نصب شد.

براساس گزارش واحد مطبوعاتی استانداری استان سغد تاجیکستان، بازسازی باغ کمال خجندی براساس طرح تجلیل از نوروز در تاجیکستان که سال 2015 در شمال این کشور با حضور مهمانان کشورهای حوزه نوروز برگزار می شود انجام خواهد شد.

کمال الدین مسعود خجندی معروف به ˈشیخ کمالˈ از عارفان و شاعران پارسی گوی قرن هشتم هجری است. وی در خجند تاجیکستان به دنیا امد ولی پس از سفر حج در تبریز ساکن شد.

کمال الدین خجندی در سال 792 هجری قمری درگذشت. آرامگاه این شاعر پارسی گوی در تبریز است.

آساق**ه.ص**1663**1392
کد N326352