آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار رییس مجلس سنگاپور:

ایران در اثبات حقانیت خود جدّی است

سیاست داخلی

به مراحل حساس رسیده­‌ایم و طرف­‌های مذاكره باید اراده­‌ای برای حل موضوعات داشته باشند/اگر فرصتی باشد، حتماً برای دیدن موفقیت­‌های سنگاپور می­‌آیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینكه ایران در اثبات حقانیت خود و جلب اعتماد جهانیان جدّی است تا همگان بدانند آنچه تا به حال درباره پرونده هسته­‌ای ایران گفته شد، سیاسی است گفت: به مراحل حساس رسیده‌­ایم و طرف­‌های مذاكره باید اراده­‌ای برای حل موضوعات داشته باشند.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عصر امروز در دیدار خانم حلیمه یعقوب، رئیس مجلس سنگاپور، آن كشور را كشوری جوان و پیشرفته دانست وگفت: زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف نشان از برنامه درست مسؤولان برای جلوگیری از تشنجات داخلی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همكاری پیروان ادیان مختلف را یك اصل قرآنی خواند و گفت: ویژگی­‌های انسانی و اخلاق باید سرلوحه رفتار و گفتار باشد كه اوضاع سنگاپور از این لحاظ یك نمونه خوب در جهان است.

وی با اشاره به تخاصمات مذهبی در بعضی از كشورهای جنوب شرقی آسیا، گفت: بسیاری از امكانات آن كشورها صرف نزا‌ع‌های مذهبی می­‌شود كه جایگاهی در عقل و منطق ندارد.

آیت­‌الله هاشمی رفسنجانی گسترش روابط و استفاده از ظرفیت­‌های بالقوه برای توسعه همكاری­‌ها را ضروری دانست وگفت: دو كشور ایران و سنگاپور مشتركات فراوانی در اقتصاد و فرهنگ دارند و مسؤولین باید برای به فعلیت رساندن ظرفیت­‌ها برنامه‌ریزی و تلاش كنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص دورنمای مذاكرات ژنو، گفت: ایران در اثبات حقانیت خود و جلب اعتماد جهانیان جدّی است تا همگان بدانند آنچه تا به حال درباره پرونده هسته­‌ا‌ی ایران گفته شد، سیاسی است.

وی با ابراز رضایت از پیشرفت مذاكرات، گفت: به مراحل حساس رسیده­‌ایم و طرف­‌های مذاكره باید اراده­‌ای برای حل موضوعات داشته باشند.

آیت­‌الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به دعوت رئیس مجلس برای سفر به سنگاپور، گفت: اگر فرصتی باشد، حتماً برای دیدن موفقیت­‌های سنگاپور می­‌آیم.

خانم حلیمه یعقوب نیز با اشاره به سفرهای گذشته خود به ایران، گفت: روابط دو كشور پیشینه­ای 40 ساله دارد و رفت وآمدهای مسؤولین دو كشور مرتب برقرار بود.

رئیس مجلس سنگاپور روابط و رفت وآمدها در سطح مسؤولین را كافی ندانست و گفت: معتقدیم مردم دو كشور باید با هم رفت و آمد و دادوستد داشته باشند.

وی با اشاره به تاریخ و تمدن سرزمین ایران، گفت: بسیار مشتاق گسترش روابط در سطح پارلمان هستیم و می­خواهیم رفت‌وآمدهای گروه­‌های دوستی پارلمانی دو كشور را گسترش دهیم.

خانم حلیمه یعقوب با اشاره به جایگاه مسلمانان و زنان در مجلس سنگاپور گفت: 25 درصد نمایندگان را زنان تشكیل می­‌دهند و 13 نماینده مسلمان در مجلس داریم كه 4 نفر آنها از زنان مسلمان هستند.

رئیس مجلس سنگاپور با دعوت از آیت­الله هاشمی رفسنجانی برای سفر به سنگاپور گفت: اگر تشریف بیاورید، بیشتر با اوضاع اقتصادی، تركیب جمعیتی و چگونگی زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف آشنا می­‌شوید.

کد N326299