روحانی پیش از عزیمت به آنکارا:

برنامه دولت تدبیر و امید، توسعه و تحکیم روابط با همسایگان بویژه ترکیه است

دولت

توسعه روابط ایران و ترکیه برای منطقه، مهم و دارای آثار و برکات خوبی خواهد بود/در کمیسیون عالی مشترک دو کشور، مسایل مهم در سطح عالی و همه جانبه بررسی می‌شود

رئیس جمهور تصریح کرد که یکی از برنامه‌های دولت تدبیر و امید، توسعه و تحکیم روابط با همسایگان بویژه ترکیه است.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی پیش از سفر به آنکارا در فرودگاه مهرآباد تهران و در گفت‌وگو با خبرنگاران، ترکیه را یکی از کشورهای مهم منطقه و همسایه غربی ایران برشمرد و گفت: خوشبختانه دو کشور دارای روابط خوب سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هستند و در دولت تدبیر و امید نیز یکی از برنامه‌ها توسعه و تحکیم روابط با همسایگان به ویژه ترکیه است.

وی تصریح کرد: از ابتدای تشکیل دولت تدبیر و امید برنامه‌هایی برای تبادل نظر و سفر مقامات دو کشور ایران و ترکیه پایه‌ریزی شد که سفر رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه به تهران در راستای همین برنامه‌ها انجام شد و سندهای همکاری مهمی برای توسعه در آن سفر به امضا رسید که در سفر به آنکارا مباحث را دنبال کرده و مورد تبادل نظر قرار خواهیم داد تا به انجام برسد.

رئیس جمهور افزود: در سفر به ترکیه روابط دوجانبه و همکاری‌های اقتصادی به ویژه در زمینه انرژی شامل نفت، گاز و برق مورد تبادل‌نظر قرار خواهد گرفت و اسنادی نیز در زمینه‌های راه، امور گمرکی، صنعت گردشگری، امور فرهنگی، امنیتی و سیاسی به امضا می‌رسد.

روحانی تاکید کرد: در سفر نخست وزیر ترکیه به ایران توافق شد که سطح روابط دو کشور به لحاظ کیفی ارتقا یابد و در سفرهای هیات‌های عالی رتبه دو کشور، کمیسیون عالی مشترکی یا به عبارتی هیات دولت مشترکی متشکل از وزرای ایران و ترکیه تشکیل شود که مسائل مهم دو کشور را در سطح عالی و همه جانبه بررسی کند.

وی گفت: در این سفر اولین نشست مشترک کمیسیون عالی دو کشور با هدف توسعه همه جانبه روابط برگزار خواهد شد.

رییس‌جمهوری با بیان این مطلب که مردم ایران و ترکیه واقفند این دو کشور در موقعیت ژئوپلتیک بسیار مهمی قرار دارند که دریای عمان و دریای سیاه یا به عبارتی اقیانوس هند و اقیانوس اطلس را به هم وصل می‌کنند، تاکید کرد: توسعه روابط ایران و ترکیه برای منطقه مهم و دارای آثار و برکات خوبی خواهد بود.

روحانی مسائل منطقه ای از جمله تحولات در عراق و سوریه را از جمله موضوعات مورد گفت‌وگو میان مقامات ایران و ترکیه دانست و گفت: خوشبختانه در ماه‌های اخیر شاهد تحولات مثبتی در این کشورها هستیم.

وی مربوط به شمال آفریقا، کل خاورمیانه و فلسطین را از دیگر موضوعاتی برشمرد که مقام‌های دو کشور درباره آنها تبادل نظر خواهند کرد.

روحانی در ادامه تصریح کرد: یکی از اهدافی که جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان دنبال می‌کند مبارزه با خشونت، تروریسم و افراطی‌گری است و در این سفر با مقامات کشور دوست و همسایه‌مان ترکیه در خصوص راه‌های مبارزه و ریشه‌کن کردن آنها تبادل نظر خواهیم کرد.

رییس جمهوری را در این سفر دو روزه وزیران خارجه، راه و شهرسازی، نفت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی و اقتصاد، رییس دفتر رییس جمهوری و رییس کل بانک مرکزی و حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری همراهی می‌کنند.

کد N326281