نشست گازی روسیه، اوکراین و اتحادیه اروپا برگزار می شود

اوکراین روسیه,گاز

تهران – ایرنا- مسئله گاز بار دیگر روسیه، اوکراین و اتحادیه اروپا را عصر امروز (دوشنبه) در بروکسل بر سر میز مذاکره می نشاند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از بیانیه کمیسیون اتحادیه اروپا، در این نشست سه جانبه که ساعت 17 به وقت گرینویچ (20 و 30 دقیقه به وقت تهران) آغاز می شود، ˈگونتر اوتینگرˈ کمیسر انرژی اتحادیه اروپا، ˈالکساندر نوواکˈ وزیر انرژی روسیه و ˈیوری پرودانˈ همتای اوکراینی او حضور خواهند داشت.

زمان و مکان این نشست که به منظور حل اختلاف میان روسیه و اوکراین در مورد بدهی گازی کی یف به مسکو و بهای جدید فروش گاز به اوکراین برگزار می شود، پس از نشست هفته گذشته که بی نتیجه پایان یافت، تعیین شد.

بر پایه بیانیه بروکسل، ˈالکسی میلرˈ مدیرعامل شرکت روسی ˈگازپرومˈ، ˈآندرئی کوبولفˈ رییس شرکت ˈنفت و گازˈ اوکراین که پیشتر با یکدیگر دیدار کرده بودند نیز در جلسه امروز حضور خواهند داشت.

اوکراین هفته گذشته با پرداخت 786 میلیون دلار به روسیه بخشی از بدهی سه میلیارد دلاری خود را تصفیه کرد. این امر سبب شد گازپروم ضرب الاجل تعیین شده جهت تصفیه حساب اوکراین را تا فردا (سه شنبه) به تعویق بیندازد.

اتحادیه اروپا که یک چهارم گاز مصرفی خود را از روسیه وارد می کند و انتقال نیمی از این میزان نیز از طریق اوکراین صورت می گیرد، نگران است که قربانی اختلافات این دو کشور شود.

دولت اوکراین همچنین نسبت به بهای جدید گاز که روسیه آن را در اول آوریل ( 12 فروردین ماه) و همزمان با قدرت گرفتن غربگرایان در این کشور تعیین کرده، معترض است.

اوکراین در زمان ریاست جمهوری ˈویکتور یانوکوویچˈ با استفاده از تخفیف ویژه روسیه، هر یک هزار متر مکعب گاز را به قیمت 268.5دلار خریداری می کرد اما با برکناری یانوکوویچ و به قدرت رسیدن غربگرایان در کی یف، روسیه تخفیف خود را حذف و بهای جدید گاز را 380 دلار اعلام کرده است.

روسیه اعلام کرده است از این پس برای فروش گاز به اوکراین، پیش پرداخت دریافت خواهد کرد.

ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری روسیه روز جمعه و پس از گفتگو با رهبران کشورهای غربی و ˈپترو پوروشنکوˈ رییس جمهوری جدید اوکراین در ˈنورماندیˈ فرانسه، اطمینان داد مسکو و کی یف به توافق قطعی در مورد گاز نزدیک شده اند.

اروپام** 9053**1485** 1337
کد N325413