حمله افراد مسلح به فرودگاه کراچی با 23 کشته خاتمه یافت

رسانه‌های پاکستان از کشته شدن دست کم 23 تن در پی حمله مردان مسلح به یکی از بزرگترین فرودگاه‌های این کشور در کراچی خبر داده و اعلام کردند که 10 تن از قربانیان، افراد مهاجم بودند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این حمله در فرودگاه بین‌المللی "جناح" در کراچی در حالی رخ داده که دولت نواز شریف، نخست وزیر پاکستان در تلاش برای کشاندن شبه نظامیان طالبان پاکستان بر سر میز مذاکره است تا به خشونت‌های چند ساله پایان دهد.

رسانه‌های محلی پاکستان گزارش دادند، درگیری‌ مسلحانه تا چند ساعت ادامه یافت و ارتش امروز (دوشنبه) اعلام کرد که فرودگاه امن شده است.

سخنگوی ارتش پاکستان نیز گفت: مهاجمان به دو منطقه کشانده شده و سربازان با آن‌ها مقابله کردند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته اما شبه نظامیان طالبان پاکستان که به دنبال سرنگونی دولت اسلام آباد هستند احتمالا در این حمله دست داشته‌اند.

درگیری در فرودگاه جناح حدود پنج ساعت به طول انجامید. این فرودگاه پرترددترین فرودگاه پاکستان است. کراچی هم بزرگترین شهر این کشور و قلب اقتصادی آن است.

گمان می رود که مهاجمان با کارت‌های شناسایی تقلبی وارد ترمینال قدیمی فرودگاه شدند که حالا برای پروازهای باری و مسافران ویژه به کار می‌رود.

یک مقام رسمی به خبرنگاران گفت تعدادی از مهاجمان لباس‌های مخصوص نیروهای امنیتی فرودگاه‌های پاکستان را به تن کرده بودند.

به گفته او این افراد مواد منفجره را به بدنشان بسته بودند. یکی از آنها قصد کرده بود تا یک هواپیمای سازمان هواپیمایی کشوری را برباید که یک مامور به او تیراندازی می‌کند. تیراندازی سبب انفجار بمب‌هایی می شود که او به خود بسته بود.

گزارش شده که یکی دیگر از آنها هم به محض تیرخوردن منفجر شده است.

آسوشیتدپرس گزارش کرده که این مقام نام و سمتش را به خبرنگاران نگفته و تنها به بیان این نکته بسنده کرده که کارمند یکی از سازمان‌های اطلاعاتی پاکستان است.

غلام قدیر ثبو، از مقام های پلیس هم به خبرنگاران گفت صدای یکی از انفجارها مربوط به یکی از مهاجمان بوده که به محض مواجهه با نیروهای پلیس خود را منفجر کرده است. حمله آنها دقایقی بعد از نیمه شب به وقت محلی انجام شد.

به گزارش بی.بی.سی اینگناس ووسیلیوس، تاجری از لیتوانی که با پروازی از لاهور به کراچی رسیده بود، مشاهداتش را این طور شرح می دهد: "زمانی که ما به سالن مخصوص تحویل گرفتن بارهایمان وارد شدیم، صدای انفجار شنیدیم، و بعد خیلی سریع نیروهای امنیتی درها را بستند و از همه خواستند تا سر جایشان بمانند. حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بعد بود که ارتش آمد و کنترل تمام ورودی ها و خروجی ها را به دست گرفت."

پیشتر گزارش شده بود که یک هواپیما در این درگیری به آتش کشیده شده است، اما در گزارش ارتش آمده که هیچ هواپیمایی آتش نگرفته و صدای انفجار از انبار سوخت بوده است.

قیم علی شاه، سروزیر استان سند که از همان شروع درگیری در محل حاضر بود به خبرنگاران گفت ۱۰ مهاجمی که در این حمله دست داشتند خیلی خوب آموزش داده شده بودند.

او گفت که آنها کارشان را خیلی دقیق برنامه‌ریزی کرده بودند و قصد داشتند به هواپیماها و ساختمان های فرودگاه آسیب برسانند که موفق به انجام این کار نشدند.

در محل حادثه چهار اسلحه خودکار و یک خمپاره انداز پیدا شده است. ارتش اعلام کرده است که درگیری تمام شده است.

فرودگاه دست کم تا دوشنبه شب به وقت محلی تعطیل خواهد بود. در زمان حمله تمام فعالیت‌های فرودگاه معلق شد و پروازها به فرودگاه های دیگر فرستاده شدند. مسافران و کارمندان شرکت‌های هوایی نیز از فرودگاه تخلیه شدند.

انتهای پیام

کد N325131