قائم مقام وزیر امور خارجه:

تعامل با کشورهای جهان محوری ترین رویکرد سیاست خارجی ایران است

سیاست خارجی ایران

تهران- ایرنا - قائم مقام وزیر امورخارجه با بیان اینکه تعامل با کشورهای جهان از محوری ترین رویکردهای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، گفت: در این تعامل دوستان خود را که در شرایط سخت در کنار ما بودند فراموش نمی کنیم.

به گزارش ایرنا از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، مرتضی سرمدی این مطلب را در دیدار هیات پارلمانی آمریکای لاتین متشکل از نمایندگان پارلمان های کشورهای بولیوی ، کوبا ، اکوادور ، ونزوئلا ، نیکاراگوئه ، آرژانتین و برزیل که به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده اند، بیان کرد.

وی با اشاره به سفر این هیات پارلمانی به کشورمان در ایام سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) ، شرکت گسترده مردم در مراسم سالگرد درگذشت حضرت امام خمینی (ره) را نشانه تداوم عشق و علاقه مردم به انقلاب اسلامی و رهبری آن دانست.

قائم مقام وزیر امورخارجه کشورمان مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی در پیروی از رهبری امام خمینی (ره) را استقلال نظام جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرد و گفت: مردم ایران با انقلاب اسلامی به دورانی قدم گذاشتند که می توانند سرنوشت خود را تعیین کنند.

سرمدی همچنین نپذیرفتن سلطه قدرت های بزرگ و روحیه استقلال طلبی را از ویژگی های مشترک مردم ایران و کشورهای آمریکای لاتین ارزیابی کرد و اظهار داشت: متاسفانه دولت های ملی و متکی به مردم از سوی این قدرتها مورد تحریم قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: تحریم های ظالمانه علیه ملت ها از نظر اخلاقی و عملی محکوم به شکست است.

قائم مقام وزیر امورخارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران برای روابط با کشورهای امریکای لاتین در همه سطوح از جمله مناسبات پارلمانی ارزش قائل است.

وی افزود: ارتباطات پارلمانی به تحکیم مناسبات بین دولتها کمک می کند.

در این جلسه تعدادی از نمایندگان پارلمان کشورهای مختلف آمریکای لاتین نقطه نظرات خود را در خصوص مناسبات جمهوری اسلامی ایران و هریک از کشورهای خود مطرح و بر تبادل هیات های پارلمانی بویژه سفر متقابل هیات های پارلمانی از کشورمان به این کشورها تاکید کردند.

سیام**9254**1449
کد N324892