دیدار نایب رییس مجلس نیکاراگوئه و جمعی از نمایندگان مجالس آمریکای لاتین با لاریجانی

دیوس مارنیا بلاندون نایب رییس مجلس نیکاراگوئه و جمعی از نمایندگان مجالس آمریکای لاتین که به منظور شرکت در بیست و پنجمین سالگرد رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی به کشورمان سفر کرده‌اند، روز یکشنبه با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این دیدار لاریجانی با اشاره به سابقه روابط دوستانه جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آمریکای لاتین، گفت: احترام زیادی به مردم و رهبران آمریکای لاتین قائلیم و مواضع مستقل و ضداستکباری آنها مورد ستایش مردم ایران قرار دارد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران و مجموعه کشورهای آمریکای لاتین هم منافع مشترک و هم دشمنان مشترک دارند که این دو مولفه مهم عامل بنیادین نزدیکی ملت‌های بزرگ ایران و آمریکای لاتین در دو سوی کره خاکی محسوب می‌شود.

لاریجانی همچنین گفت: با شکست پروژه‌های امپریالیستی در مناطق مختلف جهان،‌ امروزه شرایط مناسبی برای همکاری و اتحاد هر چه بیشتر کشورهای آزاداندیش و مستقل فراهم گردیده و در این راستا جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد روابط و مناسبات خود با کشورهای آمریکای لاتین را در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی تعمیق نماید.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاریخ انقلاب اسلامی ایران و مبارزات منتج به این رویداد مهم به رهبری امام خمینی (ره)، گفت: امپریالیسم جهانی پس از انقلاب اسلامی ایران از هیچ اقدامی علیه استقلال و منافع مردم ایران فروگذار نکرد و ملت ایران شجاعانه در برابر تمام توطئه‌ها و دسایس مذبوحانه دشمنان خود با قدرت ایستاد و به پیشرفت‌های غیرقابل برگشتی در عرصه‌های مختلف علمی و فناوری و هسته‌ای دست یافت.

در ادامه این دیدار همچنین ایرس مارینا بلاندون نایب رییس مجلس نیکاراگوئه با ابراز خرسندی از سفر به کشورمان از امام خمینی (ره) به عنوان یک چهره انقلابی فناناپذیر در تاریخ مبارزات ملت‌های استقلال طلب و استکبار آمریکا یاد کرد و گفت: حضور در ایران برای شرکت در مراسم بزرگداشت یاد و نام بنیانگذار انقلاب بزرگ اسلامی ایران فرصت مغتنمی برای آشنایی ملموس با پیشرفت‌های قابل توجه کشور بزرگ ایران در زمینه‌های مختلف است و ما شاهدیم که مردم ایران در شرایط دشوار نیز قادر به کسب افتخارات زیادی شده‌اند.

در این دیدار همچنین نمایندگان از مجالس کشورهای کوبا، اکوادور، بولیوی و اروگوئه به طور جداگانه به ایراد نقطه نظرات خود پرداختند.

نماینده ونزوئلا امام خمینی را الگو و مرجع بزرگ تحولات انقلابی در آمریکای لاتین به ویژه در ونزوئلا دانست و گفت: جمهوری ا سلامی ایران در حال حاضر با تاسی به آرمان‌های بنیانگذار خود نقش غیرقابل انکاری در تحولات بین‌المللی دارد.

همچنین نمایندگان اکوادور، بولیوی و اروگوئه بر ضرورت گسترش تعاملات و همکاری‌های نزدیک بین کشورهای متبوع خود و جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف مورد علاقه مشترک تاکید کردند.

یادآور می‌شود در این دیدار آقایان عبدالرضا منادی و حسین امیری روسای گروه‌های دوستی پارلمانی ایران با ونزوئلا،‌ نیکاراگوئه و اروگوئه حضور داشتند.

انتهای پیام

کد N324745