پاکستان بودجه برای پروژه انتقال گازازایران تعیین نکرد-مانع اصلی آمریکا

ایران,پروژہ گاز

اسلام آباد - ایرنا - یک روزنامه پاکستانی روز یکشنبه خبر داد که دولت پاکستان در بودجه مصوب سال مالی جدید هیچ برنامه ای برای تکمیل و اجرای پروژه انتقال گاز از جمهوری اسلامی ایران به پاکستان ندارد.

به گزارش ایرنا، روزنامه ˈنوای وقتˈ چاپ شهر لاهور می نویسد: دولت اسلام آباد در بودجه سال مالی 2015- 2014 از هرگونه هزینه و یا طرح مالی برای تکمیل و اجرای طرح خط لوله انتقال گاز از ایران نام نبرده است.

این روزنامه اذعان کرد که این به معنای تکمیل نشدن طرح خط لوله صلح تا پایان ماه دسامبر 2014 (آذر 1393) می باشد.

این گزارش می افزاید، وزارت نفت و منابع طبیعی پاکستان هیچ پیشنهادی به منظور ادامه فعالیت در مسیر پیشبرد پروژه انتقال گاز از ایران با توجه به سیاست راهبردی انرژی که توسط دولت پاکستان در بودجه سال جدید مالی این کشور ( ماه ژوئن 2014 تا 2015) قید شده، نداده است.

نوای وقت در ادامه با اشاره به جزییات منتشر شده در بودجه سال جدید پاکستان، می نویسد: به نظر می رسد اسلام آباد برنامه ای برای تکمیل پروژه انتقال گاز از ایران نداشته و با وجودی که مقام های پاکستانی همواره بر پیشبرد طرح خط لوله صلح تاکید داشته اند اما تمام بیانیه ها و اظهارنظرها در حال حاضر در مرحله عمل قرار نگرفته است.

روزنامه اردو زبان ˈجنگˈ چاپ شهر اسلام آباد نیز امروز با انتشار کاریکاتوری با عنوان خط لوله صلح؛ آمریکا را به یک مار سمی برای روابط جمهوری اسلامی ایران و پاکستان تشبیه کرده است .

این تصویر کارتونی نشان می دهد که مانع عمده در مسیر پیشبرد پروژه انتقال گاز از ایران؛ مخالفت های آمریکایی ها می باشد.

قرارداد انتقال گاز طبیعی از ایران به پاکستان در سال 2010 بین مقام های دو کشور امضا شد و قرار است طی دو سال آینده روزانه 21 میلیون و 500 هزار مترمکعب گاز طبیعی از بندر ˈˈعسلویه ˈˈ استان بوشهر به بندر ˈˈنواب شاهˈ در جنوب پاکستان منتقل شود.

مقام های وزارت نفت پاکستان هفته گذشته اعلام کردند، ایران و پاکستان، زمان تکمیل طرح ساخت خط لوله گاز را تمدید کرده و آن را از دسامبر سال 2014 به دسامبر سال 2015 تغییر داده اند، اما این ادعا را وزارت نفت ایران تکذیب کرد.

ˈ علی ماجدی ˈ معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت کشورمان، هرگونه تغییر در زمان تکمیل خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان را از سال 2014 به دسامبر سال 2015 تکذیب کرده است.

وی خاطرنشان کرد: ما هیچ توافقی با پاکستانی ها برای تغییر زمان تکمیل خط لوله نداشته ایم .

منابع پاکستانی مدعی شدند که در جریان سفر ماه گذشته نواز شریف نخست وزیر پاکستان به ایران، دو کشور گفت وگوهای زیادی درباره تکمیل طرح ساخت خط لوله داشتند و توافق کردند که تاریخ تکمیل این طرح را از دسامبر سال 2014 به دسامبر سال 2015 تغییر دهند.

آساق ** ا.ر ** 275 **
کد N324707