راشاتودی گزارش داد

پلوتونیوم کافی برای تولید 80 بمب هسته‌ای در ژاپن به آژانس گزارش نشده است

سیاسی

شبکه خبری راشاتودی در گزارشی اعلام کرد: ژاپن در گزارشات خود به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سالهای 2012 و 2013 به وجود 640 کیلوگرم پلوتونیوم استفاده نشده در نیروگاه‌هایش هیچ اشاره‌ای نکرده است. این حجم از پلوتونیوم برای تولید حدود 80 بمب هسته‌ای کافی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، 640 کیلوگرم اکسید ترکیب شده ژاپن که پیشتر مفقود اعلام شده بود در یک راکتور خاموش در یکی از نیروگاه‌های هسته‌ای واقع در جنوب این کشور کشف شده است. این سوخت ترکیبی از اورانیوم – پلوتونیوم است که می‌تواند در یک راکتور سوخت شود.

سوخت ترکیبی موسوم به MOX در راکتور شماره سه این نیروگاه در ماه مارس سا ل 2013 پیش از وقوع فاجعه هسته‌ای فوکوشیما و در جریان بازدیدهای همیشگی نیروگاه بارگذاری شده بود.

این سوخت از آنجایی که راکتور مذکور خاموش مانده بود دو سال پس از این خارج شد.

یک پایگاه اینترنتی اطلاعات هسته‌ای برای اولین وجود این پلوتونیوم گزارش نشده را اعلام کرده بود.

براساس گزارشاتی که توکیو ارائه داده بود، ذخیره پلوتونیوم این کشور در سال 2011 ، 1.6 تن اعلام شده بود،‌در حالیکه این ذخیره حدود 2.2 تن بوده است. بنظر می‌آید دولت ژاپن این سوخت بارگذاری شده را در نظر نگرفته است.

یک مقام کمیسیون انرژی اتمی ژاپن گفت که این پلوتونیوم کشف شده هنوز مورد استفاده است و از این رو به آژانس گزارش نشده است.

اما کارشناسان در ژاپن و خارج از این کشور معقتدند که گزارشات توکیو میزان واقعی پلوتونیوم موجود در این کشور را که می‌تواند برای تولید سلاح هسته‌ای استفاده شود شامل نشده است.

خبرگزاری کیودو ژاپن گزارش داد ژاپن در میان کشورهای غیرمسلح هسته‌ای بیشترین میزان پلوتونیوم را دارد. این کشور ادعا می‌کند که بیش از 44 تن پلوتونیوم دارد که میزان واقعی آن 45 تن است.

براساس این گزارش 9.3 تن از پلوتونیوم ژاپن در داخل کشور و 35 تن آن در انگلیس و فرانسه است.

راکتورهای ژاپن از فاجعه فوکوشیما در سال 2011 تاکنون متوقف شده‌اند.

انتهای پیام

کد N324308