زندانیان آزاد شده طالبان از گوآنتانامو در ویلاهای پنج ستاره قطر!

پنج عضو طالبان که در ازای آزادی تنها سرباز اسیر آمریکایی، از گوآتانامو به قطر منتقل شده‌اند، گمان می‌رود که در ویلاهای پنج ستاره دوحه مستقر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خانواده‌ این پنج زندانی سابق گوآنتانامو نیز به قطر منتقل شده‌اند تا در خانه‌های جدیدشان در دوحه، پایتخت قطر زندگی کنند.

طبق گزارش فاکس نیوز، این پنج تن در «دست‌بندهای طلایی» خواهند بود و تنها محدودیت‌های اندکی خواهند داشت تا یک سال دوره مشروط آن‌ها به پایان برسد. در این زمان آن‌ها اجازه ترک قطر را نخواهند داشت و نمی‌توانند برای طالبان اقدام به جمع‌آوری پول کنند و یا در عملیات‌های سیاسی طی این مدت حضور یابند اما قطعا نظارت بر اقدامات آن‌ها دشوار خواهد بود.

زندانیان آزاد شده عبارتند از "عبدالحق وثیق" معاون سازمان اطلاعات، "محمد فاضل مظلوم" فرمانده ارتش، "خیرالله خیرخواه" وزیر کشور، "نورالله نوری" والی بلخ و "محمد بنی عمری" از فرماندهان ارشد نظامی در زمان حکومت طالبان بر افغانستان.

در همین حال فرستادن این افراد به قطر با واکنش دولت افغانستان مواجه شده که اعلام کرد براساس تفاهم دوجانبه با ایالت متحده، این زندانیان می‌بایست به دولت افغانستان تحویل شوند. اخیراً دولت آمریکا در توافق با گروه طالبان، "بو برگدال"، تنها سرباز اسیر آمریکایی در افغانستان را با پنج مقام پیشین طالبان که در گوآنتانامو زندانی بودند، مبادله کرد.

حال اولین کسانی که وظیفه نظارت بر آن‌ها را دارند، مقام‌های قطر هستند چرا که این امیرنشین رابطه بسیار خوبی با آمریکایی‌ها و طالبان دارد.

در میان افراد آزاد شده، "محمد فاضل مظلوم" که طبق اعلام دیده‌بان حقوق بشر احتمالاً به دلیل ارتکاب جرم جنگی از جمله کشتار گسترده مسلمانان شیعه در افعانستان بین سال‌های 2000 تا 2001 محاکمه خواهد شد، جزو عالی رتبه‌ترین مقام‌های زندانی آزاد شده طالبان است.

انتهای پیام

کد N323381