مقام آمریکایی: هیچ قصدی برای طرح مسائل دیگر با ایران در مذاکرات ژنو نداریم

ایران

تهران - ایرنا - یک مقام آمریکایی با تاکید بر اینکه «مذاکرات مستقیم دو جانبه بین ایران و امریکا فرصت مغتنمی برای واشنگتن در پیشبرد توافق هسته ای خواهد بود» گفت: هیچ قصدی برای طرح مسائل دیگر در مذاکرات ژنو با ایران وجود ندارد.

خبرگزاری فرانسه از واشنگتن گزارش داد: این مقام ارشد دولت آمریکا که نامش فاش نشد، درست پس از آنکه دو طرف اعلام کردند که هفته آینده مذاکرات غیرمنتظره ای در ژنو انجام خواهند داد؛ افزود: این مشورت ها دریک مقطع مهم از مذاکرات صورت می گیرد.

در ادامه گزارش آمده است: مذاکرات دوجانبه دریک زمان تعیین کننده صورت خواهد گرفت که ایران و شش قدرت جهان سعی دارند زمینه دستیابی به یک پیمان جامع دشوار را درباره برنامه هسته ای تهران فراهم کنند.

توافق موقت شش ماهه که به موجب آن حدود 7 میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده ایران براساس تحریم ها در ازای کاهش تدریجی برنامه بحث برانگیز غنی سازی اورانیوم ایران آزاد شد، 20 ژوئیه پایان می یابد.

آخرین دور مذاکرات در وین که طی آن تمام طرف ها امیدوار بودند به آغاز تدوین این پیمان منجر شود، پیشرفت چندانی نداشت .

این مقام امریکایی افزود: مذاکرات دوجانبه به ما فرصت مغتنمی برای تبادل نظر در دور بعدی مذاکرات در وین خواهد داد.

به طور قابل ملاحظه، هیات امریکایی قراراست تحت سرپرستی بیل برنز معاون وزیر خارجه قرار داشته باشد و جک سولیوان مشاور ارشد کاخ سفید را نیز در برگیرد.

این مقام به خبرگزاری فرانسه گفت: معتقدیم که نیاز به درگیر شدن در یک دیپلماسی بسیار فعال تر داریم تا بتوانیم امکان دستیابی به یک راه حل دیپلماتیک با ایران بر سر برنامه هسته ای بسنجیم.

ولی این مقام تاکید کرد که مذاکرات دوشنبه و سه شنبه آینده در ژنو در واقع مذاکره نخواهد بود بلکه «مشورت هایی برای تغذیه فرآیند 1+5» خواهد بود.

در ادامه گزارش آمده است: مذاکرات هسته ای تهران با شرکت پنج قدرت اتمی و آلمان و تحت سرپرستی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با ایران انجام می شود.

مقام امریکایی تاکید کرد که «مذاکرات مستقیم ایران - امریکا» نه جایگزینی برای فرآیند 1+5 خواهد بود و نه یک مسیر موازی با ایران ایجاد خواهد کرد.

وی گفت: ما همچون دیگر کشورهای طرف مذاکره با ایران مشورت های دوجانبه با تهران را با توجه به علاقه مشترک ما در رسیدن به یک توافق جامع برای تضمین ماهیت صلح امیز برنامه هسته ای ارزشمند می بینیم.

این مقام آمریکایی تاکید کرد که هیچ قصدی برای مطرح کردن دیگر مسائل نظیر جنگ در سوریه در مذاکرات ژنو وجود ندارد.

وی همچنین پیوستن برنز و سولیوان به هیات شرکت کننده در این نشست را باتوجه به تاریخچه مذاکره آنها با ایران در جریان گفت وگوهای مربوط به طرح اقدام مشترک «طبیعی» دانست.

به گزارش ایرنا، این در حالی است که وزارت خارجه امریکا اعلام کرد که وندی شرمن و بیل برنز در گفت وگو با مقامات ایرانی شرکت دارند.

مترجمام 1403/536**1917
کد N323339