معاون تبلیغ حوزه‌های علمیه:

مومن واقعی امر به معروف و نهی از منکر را فراموش نمی‌کند

سیاسی

معاون تبلیغ و آموزش‌های کاربردی حوزه‌های علمیه، گفت: مسلمان و مومن واقعی هیچگاه فریضه امر به معروف و نهی از منکر را فراموش نمی‌کند و برای انجام آن به دستورات الهی عمل می‌کند.

معاون تبلیغ و آموزش‌های کاربردی حوزه‌های علمیه، گفت: مسلمان و مومن واقعی هیچگاه فریضه امر به معروف و نهی از منکر را فراموش نمی‌کند و برای انجام آن به دستورات الهی عمل می‌کند.

حجت‌الاسلام محمدحسن نبوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه قم، افزود: امر به معروف و نهی از منکر در قرآن گاهی از ویژگی‌های هر مومن به شمار می‌رود و گاهی در این کتاب الهی گروهی را برای این وظیفه سنگین و حساس در نظر گرفته است.

وی اضافه کرد: امر به معروف و نهی از منکر از طرفی وظیفه تک تک مومنان است و از سوی دیگر عده‌ای شاخص برای عنوان یک گروه موظف به اقامه این فریضه الهی هستند.

معاون تبلیغ و آموزش‌های کاربردی حوزه‌های علمیه، در مورد مبلغان و وظیفه حراست فراگیر گفت: تمامی آیات مربوط به امر به معروف و نهی از منکر و یا توصیه به حق و صبر وظیفه ما را نسبت به خطاکاران روشن ساخته و حق نداریم این تکلیف سنگین الهی را نادیده بگیریم.

نبوی با اشاره به مولفه‌های مهم در روند موفقیت تبلیغ گفت: سخنرانی دارای جایگاه مهمی در تبلیغ است که در آن باید به شیوه‌های جذب مخاطب و تهیه مطالب ارزشمند و ارائه آن توجه داشت البته آنچه تبلیغ را پایدار می‌سازد اخلاق و شیوه‌های سلوک اجتماعی مبلغ است.

معاون تبلیغ و آموزش‌های کاربردی حوزه‌های علمیه افزود: در عرصه تبلیغ به چند نکته باید توجه کرد که یکی از آنها اختیار انسان است به گونه‌ای که به طور کلی مشیت الهی به این امر تعلق گرفته که انسان‌ها مختار بوده و در پذیرش راه از بیراهه آزاد باشند.

وی با قرائت آیاتی از سوره هود مبنی بر آنکه «اگر پرودگار تو می‌خواست قطعا همه مردم را امت واحدی قرار می‌داد در حالی که پیوسته در اختلافند» افزود: پس همواره هم انسان‌های پاک و هم افراد ناصالح در روی کره زمین خواهند بود و هیچ گاه همه به صلاح و پاکی روی نخواهند آورد و ما در یکی از این دو طرف معادله خواهیم بود.

نبوی وظیفه انسان‌های صالح را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: همه مومنین وظیفه دارند که در صورت امکان در جهت اصلاح انسان‌های گمراه بکوشند و در صورتی که بر خطای خویش پای فشرده قصد حمله و تهاجم به ارزش‌های دینی را داشتند در مقابل کافران، منافقان و فاسدان با همه وجود ایستادگی کنند.

وی ادامه داد: انسان‌های صالح وظیفه دارند از جبهه حق دفاع کنند و بدانند که وظیفه دینی الهی مقابله با کافران و عقب راندن آنان با کمک خداوند است همان گونه که در آیه 40 سوره حج نیز آمده است خداوند انسان‌های فاسد را به وسیله صالحان دفع می‌کند و اگر خود اراده کند همه ناپاکان نابود می‌شوند.

معاون تبلیغ و آموزش‌های کاربردی حوزه‌های علمیه درباره علت اهمیت حضور انسان‌های صالح در اصلاح انسان‌های گمراه تصریح کرد: در این درگیری میان انسان‌های صالح و ناپاکان، انسان‌ها مورد آزمون قرار می‌گیرند و مومنان و منافقان از یکدیگر بازشناخته می‌شوند و پس از تحقق مبارزه پاکان با پلیدان، نصرت الهی برای مومنان حتمی است.

انتهای پیام

کد N323153