قاهره آماده مراسم تحلیف سیسی

سیاسی

به دنبال پیروزی عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور منتخب مصر در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، مسئولان مصری در حال حاضر خود را آماده برگزاری مراسم تحلیف وی می‌کنند که قرار است امروز (یکشنبه) در قاهره برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، قاهره در حال حاضر آماده مراسم تحلیف عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور منتخب مصر می‌شود که قرار است امروز در مقر دادگاه عالی قانون اساسی قاهره برگزار شود.

قرار است سیسی در مقابل 13 عضو مجمع عمومی این دادگاه که انور العاصی، ریاست آن را بر عهده دارد، سوگند یاد کند.

همچنین پس از تحلیف، مراسمی در کاخ ریاست جمهوری الاتحادیه واقع در قاهره برگزار می‌شود که در این مراسم سیسی از مهمانان خارجی استقبال می‌کند.

از سوی دیگر در این مراسم هیات‌های رسمی از مقامات عربی و بین‌المللی نیز حضور دارند که در راس این کشورها عربستان قرار دارد. هیات عربستانی به همراهی سلمان بن عبدالعزیز آل سعود؛ ولیعهد این کشور جهت حضور در مراسم تحلیف سیسی عصر جمعه وارد قاهره شد.

رسانه‌های مصری اعلام کردند که هیاتی از امارات نیز که متشکل از 12 مسئول اماراتی است در این مراسم شرکت خواهند کرد.

خضیر موسی، معاون رئیس جمهور عراق نیز در این مراسم حضور خواهد داشت. همچنین هیاتی از عمان با ریاست اسعد بن طارق آل سعید، مشاور سلطان قابوس بن سعید، پادشاه این کشور و هیاتی از دولت الجزایر نیز در این مراسم حضور می‌یابند.

از سوی دیگر وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که هیاتی از این کشور در مراسم تحلیف سیاسی شرکت می‌کند. پیش‌بینی می‌شود وزیر خارجه اتیوپی نیز در این مراسم شرکت کند.

در همین راستا خبرگزاری الشرق الاوسط اعلام کرد که سیف بن مقدم البوعینین، سفیر قطر در مصر نیز روز شنبه به قاهره بازگشته است تا به همراهی دیگر سفرای خارجی در مراسم تحلیف سیسی حضور یابد.

از سوی دیگر گزارش‌ها حاکی از این است که اسرائیل از مسئولان مصری خواسته تا به مقامات تل آویو اجازه حضور در مراسم تحلیف سیسی را بدهند اما تاکنون دولت مصر دعوتنامه رسمی برای مقامات اسرائیلی جهت حضور در این مراسم نفرستاده است.

انتهای پیام

کد N323097