تاکید ایتالیا و لبنان بر حصول راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه

وزیر امور خارجه ایتالیا در کنفرانس خبری مشترکی در بیروت ضمن درخواست ازسرگیری کنفرانس ژنو در هفته‌های آتی گفت: تنها راه برای پایان بحران سوریه دستیابی به راه حلی سیاسی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، فدریکا موگرینی، وزیر امور خارجه ایتالیا در کنفرانس خبری مشترکی با جبران باسیل، همتای لبنانی خود در بیروت افزود: مذاکرات پیشین آن‌ها متمرکز بر لزوم همکاری در سه سطح مختلف برای حل بحران سوریه است که ابتدا با انهدام تسلیحات شیمیایی دمشق آغاز پس از آن مساله رسیدگی به کمک‌های بشر دوستانه و نهایتا لزوم دستیابی به راه حلی سیاسی است.

وی همچنین اشاره کرد که تلاش‌های ایتالیا در حمایت از آوارگان سوری در لبنان حاکی از آن است که رم تاکنون 150 میلیون یورو برای این هدف هزینه کرده است.

جبران باسیل نیز در سخنرانی خود بر اهمیت دستیابی به راه‌حلی سیاسی برای بحران سوریه تاکید کرده و افزود: لبنان به دنبال سیل بیش از یک میلیون آواره سوری به صورت مستقیم تحت تاثیر گسترش بحران در سوریه قرار دارد.

موگرینی در خصوص سطح داخلی تاکید کرد که ارتش لبنان باید تمامی اقدامات لازم برای حفظ ثبات در کشورش را انجام دهد.

ایتالیا پیشتر اعلام کرد که گروه حمایت بین‌المللی برای لبنان در ژوئن سال جاری میلادی نشستی را در رم آغاز خواهد کرد تا ظرفیت های نیروهای مسلح لبنانی را تقویت کرده و بحران آوارگان سوری را کاهش دهد.

موگرینی جمعه شب برای سفری دو روزه وارد بیروت شد تا با مقام‌های ارشد لبنانی در رابطه با آمادگی‌های لازم برای این کنفرانس رم مذاکره کند.

انتهای پیام

کد N322952