یک مقام امریکایی، مذاکرات مستقیم با ایران را یک ˈ فرصت مغتنم ˈ برای واشنگتن خواند

ایران و آمریکا

خبرگزاری فرانسه از واشنگتن گزارش داد:یک مقام امریکا گفت که مذاکرات مستقیم دو جانبه بین ایران وامریکا ˈ فرصت مغتنمی ˈ برای واشنگتن در پیشبرد توافق هسته ای خواهد بود.

این مقام ارشد دولت امریکا که نامش فاش نشد ، درست پس ازآنکه دو طرف اعلام کردند که هفته آینده مذاکرات تعجب برانگیزی در ژنو انجام خواهند داد؛ افزود: این مشورت ها دریک مقطع مهم از مذاکرات صورت می گیرد.

مذاکرات دوجانبه دریک زمان تعیین کننده صورت خواهد گرفت که ایران و شش قدرت جهان سعی دارند زمینه دستیابی به یک پیمان جامع دشوار را برای مهار آمال هسته ای تهران فراهم کنند.

توافق موقت شش ماهه که بموجب آن امریکا وشرکایش حدودهفت میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده ایران را براساس تحریم های شدید در ازای کاهش تدریجی برنامه بحث برانگیز غنی سازی اورانیوم ایران آزاد کردند، بیستم ژوئیه پایان می یابد.

آخرین دور مذاکرات در وین که طی آن تمام طرف ها امیدوار بودند به آغاز تدوین این پیمان منجر شود، پیشرفت چندانی نداشت .

این مقام امریکایی افزود : ˈ مذاکرات دوجانبه به ما فرصت مغتنمی برای تبادل نظر در دور بعدی مذاکرات گروه پنج به اضافه یک در وین خواهد داد.

به طور قابل ملاحظه، هیات امریکایی قراراست تحت سرپرستی بیل برنز معاون وزیر خارجه قرار داشته باشد و جک سولیوان مشاور ارشد کاخ سفید را نیز در برگیرد.

مقام مزبور به خبرگزاری فرانسه گفت : ˈ ما معتقدیم که نیاز به درگیر شدن در یک دیپلماسی بسیار فعال تر داریم تا بتوانیم امکان دستیابی به یک راه حل دیپلماتیک با ایران بر سر برنامه هسته ایش را محک بزنیم . ˈ

ولی این مقام تاکید کرد که مذاکرات دوشنبه و سه شنبه آینده در ژنو در واقع مذاکره نخواهد بود بلکه ˈ مشورت هایی برای تغذیه فرآیند پنج به اضافه یک ˈ خواهد بود.

مذاکرات هسته ای برای مهار آمال هسته ای تهران با شرکت پنج قدرت اتمی و آلمان و تحت سرپرستی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با ایران انجام می شود.

مقام امریکایی تاکید کرد که ˈ مذاکرات مستقیم ایران - امریکا ˈ نه جایگزینی برای فرآیند پنج به اضافه یک خواهد بود و نه یک مسیر موازی با ایران ایجاد خواهد کرد.ˈ

وی گفت : ˈ ما همچون دیگر کشورهای پنج به اضافه یک مشورت های دوجانبه با ایران را با توجه به علاقه مشترک ما در رسیدن به یک توافق جامع برای تضمین ماهیت صلح امیز برنامه هسته ای ایران ارزشمند می بینیم . ˈ

این مقام تاکید کرد که هیچ قصدی برای مطرح ساختن دیگر مسائل نظیر جنگ در سوریه در مذاکرات ژنو وجود ندارد.

وی همچنین پیوستن برنز و سولیوان به هیات شرکت کننده در این نشست را باتوجه به تاریخچه مذاکره آنها با ایران در جریان گفت وگوهای مربوط به طرح اقدام مشترک ˈ طبیعی ˈ دانست .

به گزارش ایرنا، این در حالی است که وزارت خارجه امریکا اعلام کرد که وندی شرمن و بیل برنز در گفت وگو با مقامات ایرانی شرکت دارند.
کد N322618