تاکید وزیران خارجه لبنان و ایتالیا بر مبارزه با تروریسم و حل سیاسی بحران سوریه

وزیر خارجه ایتالیا,اجلاس رم

بیروت - ایرنا – « جبران باسیل» و «فدریکا موگرینی» وزیران امور خارجه لبنان وایتالیا بر ضرورت مبارزه با تروریسم و حل سیاسی بحران سوریه برای تضمین امنیت و ثبات لبنان ، منطقه ، اروپا و دیگر کشورهای جهان تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه ایتالیا که در آستانه تشکیل اجلاس رم برای کمک به ارتش لبنان در بیروت بسر می برد، امروز( شنبه) با « نبیه بری» رییس مجلس ، « سمیر مقبل» وزیر دفاع ، « جان قهوجی» فرمانده ارتش وهمچنین همتای لبنانی خود دیدار و با آنان درباره برگزاری این اجلاس و همکاری های دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی در عرصه های مختلف گفت وگو کرد.

اجلاس رم قرار است با حضور وزیران خارجه و دفاع حدود 45 کشور عربی و غربی 17 ماه جاری میلادی ( 27 خردادماه 93) در پایتخت ایتالیا برگزار شود.

همکاری ارتش های ایتالیا و لبنان و حضور نیروهای ایتالیایی در جنوب لبنان دیگر محور مذاکرات وزیر خارجه ایتالیا با مقامات لبنانی بود.

وزیر دفاع ایتالیا قرار است فردا یکشنبه به جنوب لبنان برود و با نیروهای ایتالیایی مستقر در این منطقه دیدار کند.

رییس مجلس لبنان نیز در دیدار با وزیر خارجه ایتالیا گفت: کمک های دائمی ایتالیا در دوره های مختلف از جمله سال 1983 هنگام مشارکت در نیروهای چندملیتی و تا فرماندهی نیروهای صلحبان سازمان ملل متحد( یونیفل) در مستقر در مرزهای جنوبی لبنان را فراموش نمی کنیم.

موگرینی هم در دیدار با وزیردفاع لبنان برگزاری اجلاس رم را «سنگ بنای» حمایت بین المللی از لبنان بلکه منطقه دانست و گفت که امنیت و ثبات لبنان ، امنیت و ثبات منطقه را تضمین می کند و بر دیگر نقاط جهان از جمله اتحادیه اروپا تاثیر می گذارد.

براساس این گزارش وزیران خارجه ایتالیا و لبنان بعداز دیدار دوجانبه در یک کنفرانس خبری مشترک، شرکت کردند و به سئوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.** ناتوانی مزمن جامعه جهانی در مقابله با رژیم صهیونیستی

باسیل در ابتدای این کنفرانس خبری با تشکر از شرکت نیروهای ایتالیایی در یونیفل برای تامین ثبات در مرزهای جنوبی لبنان برغم تجاوزهای مکرر ارتش اسراییل که به بیش از 100 مورد در ماه رسیده است، گفت که شکایت ها به سازمان ملل و شورای امنیت ادامه دارد.

وی تصریح کرد که تجاوزهای اسراییل به خاک و حاکمیت لبنان وقوانین بین المللی یک « عادت بد»تبدیل شده و از شرکای بین المللی خود سئوال می کنیم که چگونه می توان برای جلوگیری از این تجاوزهای بدون توجیه ، حد و حدودی تعیین کرد.

وزیر خارجه لبنان با بیان اینکه « جامعه جهانی از یک ناتوانی مزمن برای توقف تجاوزهای اسراییل رنج می برد»، خاطرنشان کرد: دولت لبنان تلاش می کند با تدوین راهبرد ملی دفاعی برای حمایت از مرزها و منابع خود مانند آب ، نفت وگاز اقدام کند.

جبران باسیل با تاکید به اینکه نیروهای مسلح لبنان در حال مبارزه با تروریسم برای تامین امنیت و ثبات لبنان هستند، گفت: از شرکای خود انتظار داریم که تبلیغات سیاسی و رسانه ای آنان برای حمایت از ارتش لبنان، عملیاتی شود.** تاکید بر حل سیاسی بحران سوریه

وی بر ضرورت همکاری برای حل سیاسی بحران سوریه تاکید کرد و گفت که لبنان اولین طرفی خواهد بود که از حل سیاسی بحران سوریه بهره مند خواهد شد.

وزیر خارجه لبنان به پیامدهای امنیتی ، اقتصادی و اجتماعی بحران سوریه برای لبنان بویژه سرازیر شدن پناهجویان سوری اشاره کرد و خواستار آغاز اقدامات دیپلماتیک فعال و خلاقانه برای رسیدن به گفت وگوهای صادقانه بین طرف های درگیری در سوریه شد.

جبران باسیل تاکید کرد که این تلاش ها باید به حفظ یکپارچگی سرزمینی سوریه منجر و مانع دخالت طرف های خارجی در سوریه شود که به افزایش خرابی ها و خونریزی ها در این کشور دامن زده است.

وی براهمیت همکاری های دوجانبه ایتالیا ولبنان بویژه در عرصه اقتصادی تاکید کرد و هشدارداد : اگر برای حل معضل تروریسم و خشونت کنونی بسرعت اقدام نشود، نه تنها لبنان بلکه کشورهای همسایه و اروپایی در معرض تهدید جدی خواهند بود.

وزیر خارجه ایتالیا نیز گفت که اجلاس رم قرار است در چارچوب تلاش های جامعه جهانی و سازمان ملل برای حمایت از نیروهای مسلح لبنان برگزار شود زیرا تقویت ارتش لبنان به حفظ امنیت و آرامش در مرزها و ثبات این کشور منجر خواهد شد.

موگرینی با اعلام حمایت ایتالیا از تلاش های لبنان برای میزبانی از پناهجویان سوری افزود: ایتالیا در اجرای 50 طرح با تخصیص حدود 150 میلیون یورو در لبنان همکاری می کند و از این طرح ها بازدید می کنم.

وی خاطرنشان کرد که حمایت جهانی از ارتش لبنان به امنیت داخلی این کشور و منطقه و جهان منجر خواهد شد.** مسئله سلاح های شیمیایی سوریه تا هفته های آینده حل می شود

وزیر خارجه ایتالیا در ادامه به بحران سوریه وهمکاری کشورها برای نابودی کامل سلاح های شیمیایی سوریه اشاره کرد و گفت که امیدواریم در هفته های آینده طرح نابودی این سلاح ها کامل شود و ایتالیا در عملیات انتقال این مواد شیمیایی نقش دارد.

موگرینی افزود: ایتالیا با سازمان ملل بویژه در خصوص ارائه کمک های انسانی همکاری می کند و جامعه جهانی باید در این حوزه در داخل سوریه و کشورهای همسایه آن از جمله لبنان بیشتر مشارکت کند.

وی همچنین حل سیاسی بحران سوریه را یک ضرورت قطعی دانست و گفت که بحران سوریه باید از طریق راهکارهای سیاسی با توجه به بیانیه ژنو حل شود.

در پاسخ به یک سئوال، وزیر خارجه ایتالیا با بیان اینکه کشورش پذیرای شمار زیادی پناهجو بویژه لیبیایی است تلویحا از پذیرش پناهجویان سوری شانه خالی کرد و گفت که ایجاد اردوگاه های ویژه پناهجویان سوری در مرزها لبنان و سوریه را با مقامات لبنانی و سازمان ملل مورد بررسی قرار می دهد زیرا قبل از هر اقدامی باید تصمیم لازم اتخاذ شود.

موگرینی افزود: اجلاس رم ، حمایت سیاسی بین المللی از ارتش لبنان و همکاری های نظامی در چارچوب وزارت دفاع لبنان را بررسی می کند و البته طرح های مختلف وجود دارد که باید جزئیات آنها بررسی و بعد اعلام شود.

وزیر خارجه لبنان نیز با تاکید به اینکه نباید از اجلاس رم انتظار کمک مالی به ارتش لبنان داشته باشیم، گفت که هدف این اجلاس بیشتر اعلام حمایت سیاسی از ارتش لبنان در مبارزه با تروریسم و صیانت از مرزها و حاکمیت لبنان است.

وی در عین حال افزود: اجلاس رم فرصت مناسبی برای کشورهای شرکت کننده است تا این حمایت سیاسی کلامی را با ارائه کمک ها و اجرای برنامه های آموزشی و مسلح کردن ارتش لبنان عملیاتی کنند.

جبران باسیل بر اهمیت بازگشت کریمانه ، محترمانه و توام با امنیت پناهجویان سوری به کشورشان تاکید کرد و گفت که تحقق آن به حمایت طرف های بین المللی و منطقه ای نیاز دارد.

وزیر خارجه لبنان افزود: هرگونه حمایت مالی کشورهای دیگر مستقیم در اختیار پناهجویان سوری قرار می گیرد و سازمان های بین المللی هم کمک های مالی مستقیم به آنان ارائه می کنند و این روند به گسترش بحران و افزایش پناهجویان در لبنان منجر شده است و هیچ کمکی به لبنان نمی کند.

خاورم ** 1324
کد N322516