قائم‌مقام معاون پیشگیری از جرم قوه‌ی قضاییه:

کارگروه «سلامت اجتماعی» تشکیل می‌شود

قائم‌مقام معاون پیشگیری از جرم قوه‌ی قضاییه از تشکیل کارگروه مردمی «سلامت اجتماعی» در این قوه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، امیری در جشن ملی بخشش با بیان این‌که در قانون اساسی، تصویری از توازن و تعادل مد نظر قرار گرفته است، گفت: هیچ‌کسی نمی‌تواند اعمال حق خود را وسیله‌ی اضرار به غیر قرار دهد و همان‌طور که رعایت قانون، ضرورت دارد، برخورد با متخلفان نیز تکلیف است؛ ولی با این حال، رأفت و رحمت و رویکرد پیشگیرانه‌اش نیز همواره مورد تأکید قرار گرفته است.

وی با بیان این‌که در حوزه‌ی برخورد با رأفت اسلامی در دستگاه قضایی، سازوکارهایی در نظر گرفته شده است، گفت: در حوزه‌ی رفتار فردی، عفو و مصالحه به‌عنوان روش‌های سازش، از جمله مواردی هستند که در این راستا مد نظر قرار گرفته‌اند. همچنین در حوزه اجتماعی، تخفیف و استفاده از مجازات‌های جایگزین و همچنین عفو و بخشودگی مورد توجه قرار گرفته است.

وی در ادامه‌ی سخنان خود، گفت: ترکیب سنی جامعه‌ی ما، ترکیب قابل توجهی است. جمعیت جوان، بخش عمده‌ای از جامعه‌ی ما را تشکیل می‌دهد و البته این جمعیت، بیشتر از دیگران در معرض آسیب است، چون منافع بی‌شماری پشت سر کسانی است که زمینه‌ی ناهنجاری را برای جوانان فراهم می‌کنند. به هر ترتیب، آینده‌ی کشور به‌دست این جوانان است. بنابراین روی جوانان ما سرمایه‌گذاری می‌کنند و آن‌ها را به سمت ناهنجاری‌ها سوق می‌دهند.

وی با بیان این‌که مسوولیت همه‌ی ما در مقابل جوانان، فوق‌العاده سنگین است و ما در این راستا در یک مسیر بسیار پرفراز و نشیب هستیم، اظهار کرد: در قوه قضاییه، رویکرد دیگری در کنار دادرسی و رسیدگی مورد توجه قرار گرفته که کاهش آسیب جرم با استفاده از روش‌های پیشگیرانه است. به همین دلیل، معاونت پیشگیری از جرم تشکیل شد که برنامه‌های جامع و عالمانه‌ای دارد.

او گفت: اگر بخواهیم کماکان مسیر گذشته را ادامه دهیم، با نرخ روبه رشد ناهنجاری که وجود دارد، امکان گسترش عدل فراهم نخواهد بود.

وی با بیان این‌که امروز، موضوع مجازات‌های جایگزین مورد توجه قضات است و دوره‌های تربیتی مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: ما در قوه قضاییه در حال برنامه‌ریزی برای تشکیل کارگروه مردمی «سلامت اجتماعی» هستیم و برای آن برنامه‌ریزی می‌کنیم. البته ادامه‌ی فرآیند آن، همت همه مردم را می‌طلبد.

در جشن ملی بخشش شخصیت‌هایی مانند حجت‌الاسلام والمسمین سیدحسن خمینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - علی جنتی -، وزیر ورزش و جوانان، حجت‌الاسلام والمسلمین ابطحی، الهه کولایی، صادق زیباکلام، احمد مسجدجامعی، صالحی امیری، احمد ناطق نوری، حجت‌الاسلام والمسلمین منتجب‌نیا، حجت‌الاسلام والمسلمین دعایی، جمعی از هنرمندان و ورزشکاران و فعالان در عرصه‌ی بخشش حضور داشتند.

انتهای پیام

کد N322476