کوزوو در آستانه انتخابات زودهنگام پارلمانی

پارلمانی,کوزوو

بلگراد-ایرنا- انتخابات زود هنگام پارلمانی در کوزوو فردا (یکشنبه) برای نخستین بار در سراسر کوزوو از جمله 4 شهرداری در شمال که اکثریت ساکنین آنها را صرب ها تشکیل می دهند، برگزار می شود.

به گزارش ایرنا از رسانه های خبری پریشتینا، کمیسیون انتخابات کوزوو با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که یک میلیون و 782 هزار و 454 نفر واجد شرایط می توانند روز یکشنبه 8 ژوئن با حضور در پای صندوق های رای در سراسر کوزوو 120 نماینده خود را برای ساختار جدید مجلس انتخاب کنند.

در انتخابات پارلمانی کوزوو از 30 حزب سیاسی که برای کسب کرسی نمایندگان در مجلس به رقابت می پردازند، 5 حزب سیاسی از صرب های کوزوو قرار دارند از جمله حزب صرب ها که از حمایت دولت صربستان برخوردار است.

بر اساس قوانین انتخاباتی کوزوو، برای اینکه حزبی بتواند وارد پارلمان شود می بایستی در انتخابات 5 درصد آرای شهروندان را بدست آورد و این حد نصاب برای ورود احزاب ائتلافی به پارلمان 7 درصد از تعداد رای دهنگان است.

برای جوامع اقلیت های قومی در کوزوو بدون احتساب کسب آرا در انتخابات پارلمانی مجموعا 20 کرسی در مجلس تضمین شده است که 10 کرسی برای صرب های کوزوو منظور شده و بقیه به دیگر اقلیت های قومی تعلق دارند.

سازمان امنیت و همکاری های اروپا به درخواست کمیسیون انتخابات کوزوو در مراحل انتخابات زود هنگام پارلمانی در منطقه کوزووسکا میترویتسا در شمال کوزوو کمک می کند.

منطقه کوزووسکا میتروویستا در شمال کوزوو قرار دارد که توسط رودخانه ایبرا به دو قمست جنوبی و شمالی تقسیم شده است.

ساکنین قسمت شمالی کوزووسکا میترویتسا را صرب ها و قسمت جنوبی را آلبانی تباران تشکیل می دهند.

ˈنناد ریکالوˈ عضو صرب در کمیسیون انتخابات کوزوو در رابطه با انتخابات زودهنگام پارلمانی در این منطقه گفت که رای دهندگان می توانند با سندهای شناسایی معتبر در حوزه های انتخاباتی شرکت کنند.

وی همچنین گفت که رای دهندگان صرب در صورتی که اسامی آنها در فهرست کمیسیون انتخاباتی ثبت شده باشند می توانند از کارت شناسایی صربستانی خود در حوزه های انتخاباتی استفاده کنند.

پلیس امنیتی کوزوو و ماموران پلیس اتحادیه اروپا موسوم به ˈای یولکسˈ و نیروهای بین المللی ˈکی فورˈ امنیت در هنگام انتخابات در سراسر کوزوو را تامین می کنند.

کوزوو، منطقه ای در جنوب اروپا و در شبه جزیره بالکان قرار دارد که آلبانی تبارها این منطقه در سال 2008 از صربستان اعلام استقلال کردند.

اعلام استقلال این سرزمین سبب اختلاف و دو دستگی کشورها شده است.

برخی از کشورها از جمله آلمان، آمریکا و بریتانیا استقلال کوزوو را به رسمیت شناخته اند و برخی دیگر مانند روسیه، یونان، چین و اسپانیا از به رسمیت شناختن کوزوو به عنوان کشوری مستقل خودداری کرده اند.

صربستان اعلام استقلال کوزوو را قبول ندارد و آن را در تضاد با منشور سازمان ملل و اصول حقوق بین الملل می داند.

بر اساس قطعنامه 1244 شورای امنیت سازمان ملل متحد در ژوئن سال 1999 میلادی، هیات غیرنظامی سازمان ملل قیمومیت کوزوو را بر عهده گرفته و نیروهای ناتو موسوم به نیروهای کی فور با هدف برقراری امنیت در این منطقه مستقر هستند.

اروپام**2061** 1010
کد N322414