وزیر خارجه مصر : از حل سیاسی بحران سوریه حمایت می کنیم

النهار,نبیل فهمی

بیروت - ایرنا - « نبیل فهمی» وزیر امور خارجه مصر با تاکید به اینکه مخالف هرگونه دخالت نظامی خارجی در سوریه هستیم، گفت که مصر از حل سیاسی بحران سوریه حمایت می کند.

به گزارش ایرنا، نبیل فهمی در گفت وگو با روزنامه لبنانی « النهار» که روز شنبه منتشر شد، تاکید کرد: مصر خواستار حفظ یکپارچگی سوریه و مخالف تقسیم آن براساس گزینه های نژادی و طایفه ای است زیرا پیامدهای خطرناکی برای منطقه دارد.

وی در این گفت وگو که در حاشیه ششمین اجلاس همکاری عربی – چینی در کشور چین انجام شده است، افزود: ما مطالبات مشروع مخالفان سوریه را تایید کرده ایم اما همواره گفته ایم که خواستار حل سیاسی مشکلات و بحران بین طرف های درگیر در سوریه هستیم و راهکار نظامی در سوریه به بحران خاتمه نخواهد داد.

وزیر خارجه مصر ادعا کرد :انتخابات ریاست جمهوری سوریه یک گام به سوی مشکل بزرگتر است زیرا بحران سوریه بین طرف های مختلف منطقه ای می باشد.

نبیل فهمی در باره پیشنهاد روسیه مبنی بر اینکه بعداز انتخابات ریاست جمهوری سوریه یک دولت ائتلافی با حضور مخالفان تشکیل شود، گفت: اگر این دولت دارای اختیارات مستقل بویژه در زمینه های سیاسی و امنیتی باشد گامی به جلو برای ساختن سوریه جدید است.

وی با اشاره به سفر کاری اخیر خود به لبنان و باتاکید به اینکه مصر از گزینه خاصی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور حمایت نمی کند، ابراز امیدواری کرد که رییس جمهوری جدید لبنان بزودی انتخاب شود.** امیدوارم دوره السیسی آغاز ثبات در مصر باشد

وزیر خارجه مصر در ادامه این گفت وگو و در پاسخ به پرسشی در خصوص مصر دوران ریاست جمهوری ژنرال« عبدالفتاح السیسی» ، گفت که امیدوارم دوره السیسی آغاز ثبات در مصر و جهان عرب باشد.

نبیل فهمی افزود: ثبات در مصر بر منطقه و دیگر کشورها تاثیر می گذارد و دلیل آن وزن سیاسی، اجتماعی و نقش تاریخی مصر است.

وی اضافه کرد: مصر در آستانه بازیابی نقش خود در آفریقا است، ده ماه است که تماس های گسترده ای با چین و روسیه برقرار کرده و درعین حال از توسعه روابط با آمریکا و اتحادیه اروپا غافل نبوده است.

وزیر خارجه مصر با دفاع از گسترش روابط کشورش با روسیه گفت که این روابط بزودی و بسرعت شاهد رشد زیادی در زمینه های نظامی و غیرنظامی خواهد بود وحتی با چین هم این نظر را داریم.** آمریکا تنها گزینه مصر برای برقراری روابط نیست

نبیل فهمی با بیان اینکه « آمریکا کشور مهمی در جهان است و همواره تلاش می کنیم روابط خوبی با آن داشته باشیم تا منافع مصر تامین شود و امیدواریم روابط با آمریکا توام با احترام بیشتر و بهتر از گذشته باشد»، تاکید کرد: آمریکا در زمره گزینه های مصر برای روابط اقتصادی ، سیاسی و نظامی است اما تنها گزینه نیست و دیگران هم هستند.** دلایل عدم استقبال اتباع مصر در انتخابات ریاست جمهوری

وزیرخارجه مصر درباره علت مشارکت کم اتباع مصری در انتخابات ریاست جمهوری این کشور خاطرنشان کرد: آرزو داشتیم که مشارکت بالا باشد اما انتظار تحقق آن را نداشتیم زیرا معدل مشارکت مصری ها در انتخابات همواره کمتر از 50 درصد واجدان شرایط بوده است بجز یک بار و آن هم اولین همه پرسی در خصوص قانون اساسی بود.

نبیل فهمی تصریح کرد: امیدوارم که روابط بین دولت و ملت مصربه مرحله ثبات برسد و شاهد مشارکت سیاسی و مشارکت بالای مردم در انتخابات آینده باشیم.** مصر دوره السیسی و آزادی ها

وی در پاسخ به این پرسش، نگرانی هایی در خصوص کاهش سطح آزادی ها در مصر مانند ممنوعیت تظاهرات ، تعقیب قضایی اهالی رسانه و احکام اعدام از جمله اعضای گروه اخوان المسلمین وجود دارد،برای رفع آنها چه می کنید؟ گفت: اول اینکه این احکام هنوز صادر نشده و نظر مشورتی مفتی مصر خواسته شده و ازسوی دیگر برای حدود 5 تن این حکم صادر شده است.

وزیر خارجه مصر افزود: دوم اینکه هیچ طرفی درمصر مصونیت ندارد ، مثلا سیاسی ، روزنامه نگار و یا کارمند یک بانک باشد، کسانی که خواستار دفاع از آزادی ها و رای خود هستند باید مطابق قوانین عمل کنند و این روند در همه کشورها جاری است.

نبیل فهمی اضافه کرد: قانون معیارهای مشخصی برای تظاهرات در مصر معین کرده و همه شهروندان مصری باید به آن احترام بگذارند.** نقش آینده اخوان المسلمین در مصر

وی درپاسخ به سئوالی در باره نقش آینده اخوان المسلمین در مصر و بازگشت رهبران آن به فعالیت های سیاسی و اینکه آیا افق آشتی سیاسی در مصر وجود دارد؟، تصریح کرد: شرایط و اوضاع مصر اکنون تغییر کرده و با گذشته متفاوت است.

وزیر خارجه مصر خاطرنشان کرد: اکنون اختلاف بین اخوان المسلمین و دولت نیست بلکه اختلاف بین آنها با مردم است و ایجاد آشتی بین دو طرف در کوتاه مدت بسیار سخت است.

نبیل فهمی گفت: اخوان المسلمین فلسفه ایدئولوژیک و روش های خود را تغییر داده و این انتظار نمی رفت و و بنابر این انتظار آشتی در کوتاه مدت نمی رود.

خاورم ** 1324
کد N322151