جریمه های میلیاردی یا اخاذی واشنگتن از بانک ها

بانک بی ان پی

تهران-ایرنا- مجادله آمریکا و فرانسه بر سر تعیین جریمه بانک ˈب ان پ پاریباˈ به دلیل نقض تحریم های واشنگتن علیه سودان، ایران و کوبا بحث های زیادی را در مورد درستی و میزان این جریمه ها پدید آورده است به طوری که بسیاری از کارشناسان از آن به عنوان اخاذی واشنگتن از بانک ها یاد می کنند.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری رویترز از واشنگتن و نیویورک، مقامات آمریکایی و مسئولان بانک ˈب ان پ پاریباˈ فرانسه در حال مذاکره بر سر جریمه 16میلیارد دلاری به دلیل اتهام نقض تحریم های آمریکا علیه سودان، ایران و کوبا توسط بانک یاد شده هستند.

در حالی که منابع مطلع گفته اند رقم پیشنهادی 16 میلیارد دلار تنها روشی مذاکراتی برای افزایش پیشنهاد مقامات ب ان پ پاریبا یعنی مبلغ یک میلیارد دلار است، طرح این رقم نشان می دهد هشدارهای بانکداران و متحدان شان در مورد جریان فزاینده تحریم های آمریکا علیه آنها درست است.

اگر این رقم نهایی شود بانک ب ان پ بیشترین جریمه را تاکنون پرداخت کرده است که حتی از جریمه بانک ˈجی پی مورگانˈ آمریکا یعنی 13 میلیارد دلار در سال گذشته برای نقض قوانین مرتبط با پرداخت وام های مسکن نیز بیشتر است.

مقامات آمریکایی درهفته گذشته از تعیین جریمه 10 میلیارد دلاری علیه بانک ب ان پ فرانسه صحبت کرده اند؛ درحالیکه این رقم نیز با مخالفت های شدید مقامات بانک ب ان پ و حتی وزیر امور خارجه و وزیر دارایی فرانسه روبرو شده است.

دفتر خدمات مالی وزارت دادگستری آمریکا یکی از پنج اداره ای که وظیفه مذاکره با ب ان پ را برعهده دارد درصورت تایید نهایی جریمه 10 میلیارد دلاری، دو میلیارد دلار دریافت می کند؛ در حالی که بودجه سالانه این دفتر 552 میلیون دلار است.

همچنین اگر این میزان تایید شود درآمد خالص بدون پرداخت مالیات ب ان پ در سال 2013 یعنی هشت میلیارد و200 میلیون یورو (11میلیارد و 200میلیون دلار) از بین می رود و تنها درآمد این بانک یک میلیارد دلار خواهد بود. نمایندگان وزارت دادگستری آمریکا و ب ان پ در این مورد به سوالی پاسخ ندادند.

وزارت دادگستری آمریکا در سال های اخیر دست کم هفت بار شرکت ها و بانک ها را به شکل بی سابقه ای جریمه کرده است، از جمله در سال جاری تنها سه بار سه بانک مختلف را جریمه کرده است. آخرین مورد جریمه به بانک ˈکریدیت سوئیسˈ در ماه مه (اردیبهشت/خرداد) بر می گردد که به دلیل اتهامات دو میلیارد و 600 میلیون دلار به دلیل فرار مالیاتی و نقض قوانین مالیاتی آمریکا جریمه شد، بیشترین جریمه ای که تاکنون در مورد چنین پرونده ای تعیین شده بود.

بر اساس تحقیق های ˈبراندون گرتˈصاحب کرسی در دانشکده حقوق دانشگاه ویرجینیا، مجموع موارد نقض جریمه شرکت ها و بانک ها در آمریکا بین سال های 2001 و 2012 حدود 647 درصد افزایش یافته است و به طور متوسط به رقم چهار میلیارد و 300میلیون دلار در سال رسیده است.

افزایش فراوان جریمه شرکت ها به وی‍ژه بانک ها باعث شده وکلای مدافع این سوال را مطرح کنند که چطور مقامات در مورد هر یک از پرونده ها تصمیم می گیرند و نهادهای مالی و اعتباری چطور می توانند خود را برای چنین موارد نقض تحریم هایی آماده کنند.

وکیل مدافعی که اخیرا با مقامات آمریکایی در یک مورد مذاکره کرده است و خواست نامش فاش نشود، گفت: به نظر من این بازاری بسیار پیچیده و در همان حال پرسود است.

همچنین در صورتی که مبلغ 10 میلیارد دلار جریمه برای بانک فرانسوی تایید شود 14 برابر جریمه بانک استاندارد چارتد آمریکا خواهد بود که در سال 2012 به دلیل مشابهی 667 میلیون دلار جریمه شد، بیشترین میزان جریمه برای موارد نقض تحریم.

یک مقام آگاه گفت: مقامات آمریکایی به میزان خالص تراکنش های مالی و نقض تحریم های آمریکا توسط ب ان پ اشاره می کنند که گفته می شود 10 برابر بیشتر از موارد مشابه پیشین است. مقام دیگری نیز معتقد است میزان دانش و آگاهی مدیران ارشد از شیوه پاسخ به پرونده یکی دیگر ازعوامل مهم است. مساله سوم همکاری های بانک ب ان پ با مقامات آمریکایی است.

مقام های مطلع همچنین افزایش تعداد شرکت ها و بانک های جریمه شده را به بیشتر شدن تعداد آژانس هایی نسبت می دهند که عملکرد این نهادهای مالی را بررسی می کنند. در مورد بانک ب ان پ فرانسه دست کم پنج مقام از جمله وزارت دادگستری آمریکا، دفتر دادستانی آمریکا در جنوب نیویورک، وزرات دارایی آمریکا، دادستان منطقه منهتن آمریکا و دفتر خدمات مالی وزارت دادگستری در حال بررسی هستند.

بعضی از وکلای مدافع که وظیفه دفاع از این بانک ها را برعهده دارند می گویند افزایش مبالغ جریمه به این معناست که بانک های مظنون باید در برابر این روند بایستند در حالیکه به طور معمول این کار را نمی کنند. یک وکیل مدافع بانک که خواست نامش فاش نشود، گفت : بسیاری از ناظران متخصص این اقدامات را به مثابه اخاذی می دانند.

درهمین حال مبالغ بالای جریمه ها باعث شده مقامات زیادی از بانک ها وارد مذاکره با مقامات دادگستری و قضایی آمریکا شوند و در مورد بانک ب ان پ بسیاری از مقامات ارشد فرانسوی از جمله ˈفرانسوا اولاندˈ رییس جمهوری این کشور به طور مستقیم از کاخ سفید در مورد منصفانه بودن این جریمه و متناسب بودن آن با جرم سوال پرسیده اند.

ب ان پ پاریبا بانک بین المللی فرانسوی است، که شعبه مرکزی آن در پاریس و شعبه دوم آن در لندن مستقر است.

این بانک، در سال ۲۰۰۰ از طریق ادغام بانک ملی پاریس (ب ان پ) و بانک فرانسوی پاریبا تشکیل شد.

اروپام**9157 ** 1064
کد N321762