نیویورک تایمز: ایران در منطقه دست بالاتر دارد

سیاسی

روزنامه نیویورک تایمز در گزارش تحلیلی نوشت که علیرغم وجود اختلافات میان ایران و عربستان کشورهای منطقه تلاش می‌کنند تا روابط خود را بهبود بخشند، اما ایران در این میان موقعیت قوی‌تری دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک مشاور دولت عربستان سعودی در گفت‌وگو با نیویورک تایمز گفت ایران در حال حاضر در مقایسه با عربستان موقعیت قوی‌تری دارد. ایرانی‌ها کارت‌های بیشتری دارند.

به نوشته نیویورک تایمز به نظر می‌آید علیرغم ملتهب بودن منطقه خاورمیانه دو کشور ایران و عربستان اخیرا تلاش کرده‌اند تا اختلافات خود را کاهش دهند. به گفته کارشناسان همزمان که مقامات در ریاض و تهران به رفع تنش‌ها اشاره می‌کنند واقعیت این است که هر دو کشور سعی دارند خود را با دینامیک‌های محرک منطقه‌ای تطبیق دهند.

در حال حاضر ایران با پشتیبانی موفیت آمیز از بشار اسد رییس‌جمهور سوریه در جنگ داخلی این کشور و آغاز مذاکرات هسته‌ای با واشنگتن در خصوص برنامه هسته‌ای‌اش دست بالاتری در منطقه دارد.

این روزنامه در ادامه آورده است تلاش‌های کنونی ایران تاثیراتی را در نقاط کلیدی خاورمیانه داشته است این موضوع سبب شده تا موقعیت ایران از جمله در عراق قوی‌تر شود.

این تلاش‌ها همچنین به ایران امکان داده تا به دنبال روابط اقتصادی قوی‌تری با کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس که عربستان ترجیح می‌دهد آنها را تحت سلطه خود نگه دارد، باشد. این شرایط سبب شده که رهبران عربستان برای فهمیدن این موضوع که چگونه ایران از آنها سبقت گرفته است تلاش کنند.

از آنجایی که باراک اوباما رییس جمهور آمریکا، هم‌پیمان عربستان در منطقه پای خود را از خاورمیانه کنار کشیده است و شورشیان مورد حمایت سعودی‌ها در سوریه نیز بازی را باخته‌اند این کشور احساس ترس می‌کند.

کریم سجادپور یک عضو ارشد سازمان صلح بین‌الملل در این باره گفت: زمانی که شما به ماهیت اختلافات این دو کشور نگاه می‌کنید عمیق بودن این اختلافات ناشی از نبود مذاکره میان تهران و ریاض نیست.

وی ادامه داد: در اینجا این کشورها اختلافات ایدئولوژیکی،‌ ژئوپولیتیکی و فرقه‌ای عمیق دارند.

ماه گذشته سعودالفیصل وزیر امور خارجه عربستان برای دعوت از محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران اعلام آمادگی کرد و گفت: ما با ایرانی‌ها روابط داریم و با آنها مذاکره خواهیم کرد.

دیپلمات‌های ایرانی و سعودی سعی می‌کنند تا بر روی یک چارچوب زمانی برای انجام چنین سفری به توافق برسند.

نیویورک تایمز در ادامه با اشاره به سیاستهای دولت باراک اوباما در قبال ایران و اولویت آمریکا برای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران در مقایسه با مسائل منطقه‌ای مورد توجه عربستان، پیروزی نوری المالکی نخست وزیر شیعه عراق و وضعیت مخالفان سوری و در قدرت ماندن بشار اسد رییس جمهور سوریه یادآور شد که همه اینها دلایل بیشتری است تا عربستان به دنبال روابط نزدیکتر با تهران باشد.

انتهای پیام

کد N321596