بیانیه انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز درباره وضعیت کشور و دانشگاه

دانشجويي,تشكل دانشجويي,دانشگاه

انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه شیراز به مناسبت پایان سال تحصیلی و وقایع ماه خرداد، درباره وضعیت کشور و دانشگاه‌ها بیانیه‌ای صادر کرد.

انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه شیراز به مناسبت پایان سال تحصیلی و وقایع ماه خرداد، درباره وضعیت کشور و دانشگاه‌ها بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ... (الرعد-11)

اسلام هم حقوق بشر را محترم می‏‌شمارد، و هم عمل می‏‌کند و حقی را از هیچ‌کس نمی‏‌گیرد. حق آزادی را از هیچ‌کس نمی‏‌گیرد. اجازه نمی‏‌دهد که کسانی بر او سلطه پیدا کنند که حق آزادی را به اسم آزادی از آنها سلب کند و حق استقلال را به اسم استقلال از آنها سلب کند. به اسلام پیوسته باشید و پیوند خودتان را هر روز محکم کنید. (امام خمینی، صحیفه نور، جلد 14)

خرداد، ماه حادثه‌ها و طلیعه رحمات خداوند عزیز و کریم بر ملتی سترگ است که قرن‌ها و دهه‌ها به پیشگامی همگان، منادی انسانیت بوده است و پیشروِ همه آزادی‌خواهان و آزادگان جهان.

دوم خرداد سالروز حماسه ماندگار دوم خرداد؛ سوم خرداد سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر قهرمان، 15 خرداد سالروز قیام اثربخش پانزده خرداد سال 42 و البته 14 خرداد عروج ملکوتی رهبر کبیر انقلاب اسلامی به عنوان اتفاقی تلخ و غم‌انگیز.

امروز نیز پرچمداران حماسه تاریخی دوم خرداد و پیشکسوتان عرصه جهاد و شهادت به پیروی از رهنمودهای امام امت (ره) علیرغم تنگناها کمر همت بسته‌اند تا کشور را در جهت آرمانهای استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی رهنمون سازند. کشوری که به خاطر بازی‌های سیاسی عده‌ای، هشت سال قربانی افراطی‌گری و بی‌خردیِ جمعی سطحی‌نگر شده بود. کسانی که ادعای یگانگی در دفاع از اسلام و انقلاب داشتند و فریاد ولایت‌مداریشان به آسمانها رسیده بود اما کارشان به ایستادگی در مقابل رهبری و تحمیل هزینه های داخلی و خارجی به کشور و نظام رسید و کشور را تا لبه پرتگاه سقوط و فساد به پیش بردند.

ملت آزادی‌خواه ایران که همواره نمونه بارز اصلاح‌طلبی، صلح‌طلبی و آزادگی بوده‌اند، هرگز از این آرمانهای والا غافل نخواهند شد که امروز نیز همت والای آنان در حمایت توأمان از جمهوریت و اسلامیت نظام همان مدعیان و اقتدارگرایان دلواپس را با هراسانی و تحرکات انتحاری به صحنه کشانده است.

انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه شیراز به پیروی از سابقه روشن، منش و مرام اصلاح‌طلبانه خود همواره سعی داشته و دارد که فعالیت مدنی و دانشجویی خود را با حریت و رعایت اصل عقلانیت و میانه روی به پیش ببرد و این را وظیفه لازم هر تشکل دانشجویی می داند تا همواره به استقلال خود بیش از هر اصل دیگری نگاهبان و پایبند باشند.

از مسئولین امر و ناظران تیزبین نیز انتظار می‌رود همواره نسبت به مواردی، مراقبت و دقت لازم را داشته باشند:

اول: امروز انتظار نخبگان، فرهیختگان و هچنین عموم افراد جامعه این است که مسئولین امر تمام تلاش خود را برای رفع هرچه سریعتر حصرها و حبس‌ها و رسیدگی به مطالبات اصلی مردم درباره رفع این قبیل محدودیت ها از یاران نزدیک و با سابقه امام (ره)، بکار گیرند و زمینه بهبود فضای سیاسی کشور را بدینوسیله با کیفیت مناسب‌تری فراهم آورند و حماسه سیاسی 24 خرداد92 که آفریده شده بدست مردم قهرمان کشورمان است، تکمیل و تحکیم گردد.

امید ایجاد شده در جامعه بزرگترین سرمایه پشتیبان مسئولین کشورمان است و بدون شک نباید در آن خلل و کمرنگی به وجود آید. رفتارهای امیدافزایی همچون آزادی برخی از زندانیان سیاسی و ایجاد زمینه رفع کدورتها و محدودیت ها درحالی درکنار اتفاقات ناگواری همچون احضار و بازداشت برخی روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی اتفاق می افتد که انتظار عموم مردم ایجاد فضای همدلی و وحدت همه جانبه در جهت منافع ملی و ارتقاء ساختارهای اجتماعی در کشور است؛ فلذا در چنین شرایطی تناقض رفتارها و مواضع برخی مسئولین، توجیه‌پذیر نیست. بر همگان است از هر اقدامی که باعث ایجاد تنش و واگرایی در فضای جامعه شود جدا پرهیز نمایند. امیدواریم جامعه ای بسازیم که مطابق سیره امیرالمومنین باشد آنگونه که آن حضرت در توضیح جامعه جاهلی قبل از اسلام فرمودند: "بارض عالم ها و مجلم جاهل ها مکرم"؛ یعنی سرزمینی بود که لگام به دهان عالمان زده بودند و جاهلان مکرم بودند. و این یکی از بهترین علامت هاست برای تشخیص هدایت یک جامعه به سوی رستگاری و صحت و سلامت آن جامعه.

دوم: در سال های اخیر حاکمیت فضای امنیتی در دانشگاه ها و کشور به خوبی دغدغه مندان دلسوز را متوجه آثار مخرب آن در رشد علمی و توسعه سیاسی و اقتصادی کشور کرده است. باید فضای امنیتی را شکست و زمینه حضور همه سلایق و گرایشات دلسوز کشور و مردم و نظام در عرصه سیاسی فراهم آورد. فعالان دانشجویی از مسئولین امر انتظار دارند این اصل مهم و اساسی را سرلوحه فعالیت ها و برنامه‌ریزی‌های خود قرار دهند و بیش از پیش فضای مخدوش و آلوده بداخلاقی و غوغاسالاری را محدود کنند. بدون شک افراطیون و گروه های فرصت طلب بهترین فضا را برای ادامه حیات سیاسی خود، حاکمیت فضای فسادآور امنیتی و همچنین غبارآلودی های ناشی از آن می دانند.

سوم: در حالیکه دولت جدید از ابتدای فعالیت خود سعی برآن داشته است تا با اولویت دادن به سیاست خارجی و پایان دادن به موضوع هسته ای، به سمت حضور قدرتمندانه ایران در منطقه و جهان حرکت نماید، حمایت قاطعانه رهبری و شخصیت های برجسته نظام و آحاد شخصیت های بانفوذ و اقشار و گروه های مختلف کشور از همه طیف ها، نوید آینده‌ای روشن و امیدبخش را برای کشورمان درسایه تعامل با جهانیان می دهد. در چنین شرایطی هم‌نوایی عده‌ای از نیروهای افراطی در داخل و خارج با رژیم اسرائیل و لابی های تندرو همانند ایپک در مخالفت و تخریب مذاکرات، نشانه ای بسیار دردناک و البته آموزنده قلمداد می‌گردد.

چهارم: در فضایی که گروه ها و افرادی بدنام و فرصت طلب سعی در رسوخ در بدنه جنبش دانشجویی دارند و با نام های اصلاح طلبی و ... اما مرام های جعلی و منفعت طلبانه به دنبال به زیر سوال بردن هویت واقعی حق‌طلبانه و غیروابسته جنبش های دانشجویی هستند؛ بر مسئولین و همه فعالان دانشجویی و غیر دانشجوست که با توجه به کارنامه های مخدوش و وابستگی های خطرناک بعضی از این افراد و گروه ها نسبت به فعالیت های آنان هوشیار و حساس باشند. به عنوان یکی از مثال ها در گذشته نیز نمونه هایی از چنین وضعیتی در قالب نام های آشنایی همچون طیف شیراز و... در انجمن‌های اسلامی کشور، قابل تأمل هستند. بعضا تندروی های بی سابقه و گاه دلواپس‌تر شدن از دلواپسان، به همراه عملکردهای غیرشفاف، متناقض و فرصت طلبانه چنین افراد و گروه هایی موجب ایجاد حاشیه و مسأله در دانشگاه و کشور خواهد شد. عملکرد آنها جز مصداق اراده های معطوف به قدرت که بویی از جوهره استقلال‌محور جنبش‌های دانشجویی نبرده‌اند، نیست و قطعاً به وضوح مصداق انحراف در حرکت تاریخی جنش های دانشجویی به حساب می‌آید.

پنجم: امروز اصلاح‌طلبی علیرغم همه تنگناها و حملات افراطیون، به نقطه ثقل سیاسی کشور بدل گشته است و قطعا در این عرصه بدگویی‌ها و بداخلاقی‌های عده‌ای از نیروهای افراطی در دانشگاه و فضای جامعه، تنها با سلام نظاره و قضاوت خواهد شد؛ که قرآن کریم می فرماید: وَعِبَادُ الرَّحْمَنِ الَّذِینَ یَمْشُونَ عَلَی الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا.

در پایان امیدواریم که فضای دانشگاه روز به روز از انسداد سیاسی فاصله گرفته و شاهد گسترش عدل در جامعه باشیم. امید است بتوانیم کشوری بسازیم که در آن همه مردمان ضعیف بتوانند آن گونه که پیامبر اسلام بیان داشتند و امیر مؤمنان آن را به مالک اشتر توصیه کردند، حق خود را از افراد قوی بدون لکنت زبان بگیرند. نسل ما امام (ره) را از نزدیک لمس نکرده است اما مادامی که بی قرار عدالت است، شعله آرزوی کشوری آزاد و مستقل را در دل روشن می دارد و پاکبازانه و شجاعانه به سوی این اهداف به پیش می رود. در مسیر آرمان های انقلاب و امام که همان استقلال، آزادی و جمهوری اسلامیست، ما همچنان برای شناخت راه و دشواری‌های آن از مشعلی که او پیش روی ماست مدد می گیریم و همچون پیشگامان نهضت، قدم در راه می گذاریم و باور داریم که تقدیر خداوند بر اراده آدمیان متکبر چیره خواهد شد و سرنوشت ما به بهترین نحو رقم خواهد خورد.

اندکی پیش تو گفتم غم دل، ترسیدم / که دل آزرده شوی ورنه سخن بسیار است»

انتهای پیام

کد N321595