نوار صوتی افشا شده علیه اردوغان "مونتاژ" شده بود

یک دیده‌بان علمی ترکیه در گزارشی تخصصی که به دفتر دادستان آنکارا ارائه کرده، نوشت: نوارهای صوتی افشا شده که ادعا شده بود متعلق به نخست وزیر این کشور است در حقیقت "مونتاژ" شده بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آنادولو، چندین تماس تلفنی پیش از انتخابات محلی ترکیه در 30 مارس در بحبوحه تنش‌های شدید سیاسی در پی تحقیقات درباره پرونده‌های فساد 17 دسامبر سال 2013 میلادی در یوتیوب منتشر شد.

یکی از آن‌ها در فوریه سال جاری میلادی منتشر و آن طور که ادعا شده افشا می‌کند که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه از بلال اردوغان، پسرش می‌خواهد تا میلیون‌ها یوروی را که به صورت نقدی در چندین خانه پنهان کرده، خارج کند.

این مساله باعث مناقشات سیاسی بسیاری در ترکیه شد.

اما اردوغان صحت و درستی این نوارهای صوتی افشا شده را رد کرده و مدعی شد که این نوارهای صوتی «مونتاژ» بوده‌اند.

حالا این گزارش کارشناسی که از سوی دیدبان علمی ترکیه تهیه شده ادعای اردوغان مبنی بر دستکاری و تحریف این نوارهای ضبط شده را تائید می‌کند.

در این گزارش تخصصی که از سوی "توبیتاک"، یک دیده‌بان علمی در ترکیه منتشر شده، آمده است: در جریان تجزیه و تحلیل طیف این نوار صوتی تعداد بسیار زیادی پارازیت در آن کشف شد که حاکی از آن است که این نوار صوتی با استفاده از چند نوار صوتی دیگر مونتاژ شده است. حتی لغات و واژگانی که به اردوغان و پسرش نسبت داده شده درنتیجه تحریف و دستکاری هستند.

در ادامه این گزارش آمده است: آنچه که توجه ما را به این مونتاژ جلب کرده این حقیقت است که در آن از روش جالب ایجاد لغات جدید با استفاده از جدا کردن بخش‌های لغات از دیگر نوارهای صوتی استفاده شده است.

این گزارش تخصصی تنها چند روز پس از آن منتشر شد که رئیس پارلمان ترکیه درخواست تحقیق و بازجویی از اردوغان درخصوص اتهامات فساد را رد کرد. دولت آنکارا بارها این ادعاها را رد کرده و جنبش «خدمت» تحت رهبری فتح الله گولن، روحانی در تبعید را برای راه‌اندازی تحقیقات درباره پرونده فساد مقصر دانسته است.

انتهای پیام

کد N321508