پوتین و پوروشنکو راههای پایان دادن به بحران اوکراین را بررسی کردند

روسای جمهور اوکراین و روسیه برای نخستن بار از زمان الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، در مراسم بزرگداشت هفتادمین سال ورود نیروهای متفقین به نرماندی، فرانسه با یکدیگر دیدار کرده و راه‌هایی را برای پایان دادن به درگیری چهار ماهه اوکراین مطرح کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، ولادیمیر پوتین و پترو پوروشنکو، روسای جمهور روسیه و اوکراین را برای یک دیدار 15 دقیقه‌ای نزدهم آوردند. این نخستین دیدار میان پوروشنکوو پوتین از زمان الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه محسوب می‌شود.

پوتین همچنین دیدار کوتاهی با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا داشت و باراک اوباما به پوتین تاکید کرد تا پوروشنکو را به عنوان رهبر جدید اوکراین به رسمیت شناخته و ارسال تسلیحات به جدایی طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین را متوقف کند.

مقام‌های فرانسه چندین هفته است که خود را برای بزرگداشت هفتادمین سالگرد ورود نیروهای متفقین به نرماندی آماده می‌کند و در این مراسم روسای کشورهای بزرگ دنیا حضور داشتند.

دفتر اولاند نیز اعلام کرد: پوتین و پوروشنکو با یکدیگر دست داده و موافقت کردند تا مذاکراتی موجز درباره یک آتش‌بس میان نیروهای دولتی کی‌یف و جدایی طلبان شرق اوکراین در چند روز آینده برگزار کنند.

دفتر اولاند همچنین در بیانیه‌ای آورده است: این یک تبادل دیدگاه جدی و عادی میان پوتین و همتای منتخبش در اوکراینه بود. این اظهارنظرها و صحبت‌ها یک پیشرفت است و نمادی برای صلح محسوب می‌شود.

پوتین با استقبال از پیشنهادهای دولت کی‌یف در پایان دادن به درگیری‌ها در شرق اوکراین ادامه داد: اگر چنین اتفاقی بیفتد، شرایطی برای ایجاد ارتباط در سایر زمینه‌ها از جمله اقتصاد فراهم خواهد آمد.

انتهای پیام

کد N321506