شاهزاده اردنی جای ناوی پیلای را می‌گیرد

سیاسی

دفتر دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که یک شاهزاده اردنی جای کمیسیونر ارشد حقوق بشر این سازمان را می‌گیرد.

دفتر دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که یک شاهزاده اردنی جای کمیسیونر ارشد حقوق بشر این سازمان را می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از صدای روسیه، دفتر بان کی مون، دبیرکل سازمان اعلام کرد که زید بن رعد بن الحسین، دیپلمات کارکشته و صلح بان سابق سازمان ملل به عنوان کمیسیونر ارشد جدید حقوق بشر این سازمان منصوب می‌شود.

دفتر بان کی مون روز جمعه اعلام کرد که شاهزاده زید بن رعد قرار است جای ناوی پیلای را در مقام کمیسیونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل بگیرد.

مدت فعالیت پیلای که متولد آفریقای جنوبی است برای سمت کمیسیونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل در سال 2012 پایان می‌یافت اما دو سال دیگر تمدید شد.

شاهزاده زید بن رعد که هم سفیر سازمان ملل و هم آمریکا ازجانب دولت اردن بود، اواخر آوریل 2014 از سمت خود به عنوان سفیر سازمان ملل استعفا کرد تا جای پیلای را بگیرد.

وی کاندیدای بان کی مون برای تصدی این سمت است و در دوران فعالیتش در سمت کمیسیونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل باید دید عمیق‌تری نسبت به مسائل عدالت بین‌الملل و تجاوز و خشونت‌ها داشته باشد.

پگی هیکس، مدیر مدافع جهانی برای دیده‌بان حقوق بشر گفت: به عقیده من، انتخاب فردی از خاورمیانه برای تصدی سمت کمیسیونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل یک منفعت است. مشخص است که چالش پیش‌رو این است که این فرد باید با صراحت درباره سرکوب تظاهرات صلح‌آمیز و جامعه مدنی که در این منطقه و در حال حاضر رایج است، سخن بگوید.

وی افزود: سوریه یک مساله و نگرانی حساس و ویژه است و این شاهزاده اردنی به عنوان سفیر تلاش خود را درباره مطرح کردن مسائل بسیار وحشتناک که در این کشور رخ داده نشان داده است. او در میان سایر اعضای شورای امنیت تلاش فراوان کرد تا قطعنامه شورا در فوریه 2014 را که درباره دسترسی به کمک‌های بشردوستانه در نواحی مختلف سوریه بود، عملی کند.

انتهای پیام

کد N321501