رایزنی پارلمانی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کلمبیا

کلمبیا

تهران - ایرنا - هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران که به کلمبیا سفر کرده است، در دیدارهای جداگانه با رییس مجلس سنا و رییس کمیسیون سیاست خارجی کلمبیا بر ارتقای سطح مناسبات اقتصادی و سیاسی تهران - بوگوتا تاکید کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از اداره اخبار و رسانه های گروهی مجلس، «حمید رضا فولادگر» رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و کلمبیا در دیدار با «کارلوس باریگا» نایب رییس مجلس سنای کلمبیا با تاکید بر ظرفیت های فراوان دو کشور در بخش های مختلف گفت: گروه های دوستی پارلمانی ایران و کلمبیا از تمام ظرفیت های خود برای ارتقای سطح مناسبات اقتصادی، سیاسی استفاده خواهند کرد.

وی با بیان این که هیچ محدودیتی در توسعه روابط میان دو کشور وجود ندارد، گسترش مناسبات با کشورهای آمریکای لاتین از جمله کلمبیا را از اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و کلمبیا همچنین بر آشنایی هر چه بیشتر بخش خصوصی دو کشور از توانمندی های صنعتی و بازرگانی یکدیگر تاکید کرد.

کارلوس باریگا نایب رییس مجلس سنای کلمبیا نیز این دیدارها را زمینه ساز تقویت و تحکیم مناسبات سیاسی، اقتصادی، تجاری و توسعه روابط پارلمانی دانست و یادآور شد: پارلمان کلمبیا هیچ مانعی در توسعه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران قائل نیست.** دیدار با رییس کمیسیون سیاست خارجی سنای کلمبیا

رییس گروه دوستی- پارلمانی ایران و کلمبیا همچنین در دیدار «ادگار اسپیندولا نینیو» رییس کمیسیون سیاست خارجی کلمبیا خاطر نشان کرد: گروه های دوستی پارلمانی به عنوان تسهیل کننده مناسبات دو کشور می توانند به توسعه و گسترش مراودات سیاسی، اقتصادی و بویژه روابط پارلمانی دو جانبه کمک کنند.

فولادگر افزود: ظرفیت های فراوانی در بخش های انرژی، کشاورزی، صنایع و خودروسازی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد که می توان با حمایت از بخش خصوصی و دولتی، زمینه آشنایی از ظرفیت دو کشور را فراهم کرد.

همچنین ریس کمیسیون سیاست خارجی سنای کلمبیا در این دیدار با تاکید بر وجود توانمندی های فراوان دو کشور گفت: توانایی های فراوان اقتصادی و صنعتی در کلمبیا و ایران و استقبال پارلمان این کشور از گسترش ارتباطات با جمهوری اسلامی ایران بستر مناسبی برای توسعه همکاری های مشترک فراهم کرده است.

وی، سفر هیات پارلمانی ایران به کلمبیا را فرصتی برای ایجاد تبیین روابط دوستانه دو کشور در عرصه های مختلف دانست و بر توسعه ارتباطات پارلمانی تاکید کرد.

سیام**2025**1336
کد N321116