هشدار بخش ترک نشین قبرس نسبت به روند وحدت جزیره

قبرس,مذاکرات وحدت

آنکارا - ایرنا - ˈ قدرت اوزرسای ˈ مذاکره کننده ارشد بخش ترک نشین قبرس ، در مورد روند مذاکرات وحدت با بخش یونانی نشین آن هشدار داد.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از منابع خبری ترکیه ، اوزرسای پس از دیدار با همتای خود در بخش یونانی نشین گفت: در این مذاکرات در باره موضوع مالکیت بحث و تبادل نظر به عمل آمد و مقرر شد کارشناسان دو طرف در این زمینه هفته آینده نشستی برگزار کنند.

وی افزود: در این دور از مذاکرات همچنین پیشنهادات دو طرف در باره چگونگی اداره قوای مقننه و مجریه مطرح شد.

مذاکره کننده ارشد بخش ترک نشین قبرس با بخش یونانی نشین این جزیره افزود: برای دست یافتن به نتیجه در این دور از مذاکرات نیاز به تدوین یک نقشه راه است .

وی تصریح کرد: مذاکره کننده ارشد بخش یونانی نشین از آغاز دور جدید مذاکرات، همچون گذشته موضعی مبنی بر عدم قبول پیشنهادات بخش ترک نشین اتخاذ کرده است که در این خصوص هشدارهای لازم داد.

اوزرسای با تاکید بر اینکه برای رسیدن به نتیجه از این دور از مذاکرات نیاز به اراده سیاسی است ، گفت : بخش یونانی نشین قبرس باید اراده لازم را در این زمینه از خود نشان دهد.

جزیره قبرس پس از مداخله نظامی ترکیه در سال 1974 میلادی ( 1353 هجری شمسی )به دو بخش شمالی (ترک نشین) و جنوبی ( یونانی نشین) تقسیم شده است.

بخش ترک نشین در دهه 1980 اعلام استقلال کرد و نام خود را جمهوری ترک قبرس شمالی اعلام کرد. با این حال، بخش ترک نشین قبرس به غیر از ترکیه از سوی هیچ کشوری تاکنون به رسمیت شناخته نشده و مشمول تحریم های بین المللی قرار دارد.

بخش یونانی نشین قبرس عضو اتحادیه اروپا است.

خاورم ** 230 ** 1551
کد N320847