در گفت‌وگو با ایسنا

هانی‌زاده: انتخابات سوریه به‌ یارگیری‌های جدید در منطقه منجر می‌شود

سیاسی

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه ثابت کرد هزینه مقاومت در برابر آمریکا کم‌تر از هزینه سازش با آمریکاست.

حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در پاسخ به این سوال که برگزاری موفق انتخابات در سوریه چه تاثیری بر تحولات منطقه خواهد داشت؟ افزود: برگزاری انتخابات پرشور ریاست‌جمهوری در سوریه در دگرگونی معادلات سیاسی و امنیتی منطقه تاثیر خواهد گذاشت. این انتخابات خاورمیانه را براساس فرمول ایران، سوریه، حزب الله، روسیه و چین تغییر خواهد داد و استراتژی آمریکا و برخی کشورهای منطقه مانند عربستان، قطر و ترکیه را خنثی کرد.

او ادامه داد: سوریه در این انتخابات بعد از پیروزی نظامی به یک پیروزی سیاسی در طول 3 سال گذشته علیه گروه‌های تروریستی دست یافت و الان به سمت استقرار حرکت خواهد کرد. انتخاب بشار اسد معنای خاصی برای ملت سوریه و ملت‌های مبارز منطقه دارد که یکی از آن‌ها این است که هیچ قدرتی نمی‌تواند مردمی که در مقابل قدرت‌های زورگو استقامت می‌کنند را به زانو در بیاورد و این ملت را وادار کند که شرایط تحمیلی قدرت‌های خارجی را بپذیرد.

هانی‌زاده با بیان این که انتخاب بشار اسد پیروزی محور تهران، دمشق و بیروت و شکست مثلث تخریبی ریاض، دوحه و آنکارا خواهد بود اظهار کرد: بعد از این منطقه شاهد هم‌گرایی برخی کشورها خواهد بود. سوریه با این انتخابات توانست از بحران نفس‌گیر 37 ماهه خارج شود و ارتش هم با قدرت بیش‌تری و با تکیه بر پیروزی بشار اسد به‌عنوان فرمانده کل قوا در انتخابات در سرکوب گروه‌های تروریستی جدی‌تر خواهد بود.

وی اظافه کرد: هرچند قدرت‌های خارجی تلاش خواهند کرد در امر انتخابات نوعی تردید داشته باشند اما مردم سوریه با حضور ناظرانی از پارلمان‌های منطقه و جهان یک انتتخابات پرشور را برگزار کرد و برای اولین‌بار با حضور 3 نامزد انتخابات را برگزار کرد و ملت سوریه نیز پاسخ مقاومت بشار اسد در مقابل تروریست‌ها را داد و انتخاب اسد در حقیقت نوعی وفاداری به آرمان مبارزاتی مقاومت است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پاسخ به این سوال که به‌نظر شما بشار اسد پس از پیروزی چه اولویت‌هایی دارد؟ اظهار کرد: بشار اسد بعد از ادای سوگند به عنوان رییس‌جمهور یک عفو عمومی خواهد داد و شیوه وفاق ملی و مصالحه را هم‌چنان که در حمص روی داد در پیش خواهد گرفت تا با حداقل هزینه بقیه گروه‌های تروریستی را سرکوب کند و نوعی شکاف میان گروه‌های مختلف مثل ارتش موسوم به آزاد و داعش و النصره ایجاد کند. همچنین مساله بازگشت آوارگان از دیگر برنامه‌های اسد خواهد بود ضمن این که برقارری امنیت شهرها را نیز در دستور کار خواهد داشت. تشکیل دولت وحدت ملی نیز از دیگر برنامه‌های رییس‌جمهور اسد خواهد بود.

او درباره وظایف کشورهای دوست سوریه بعد از این انتخابات گفت: دوستان واقعی سوریه وظایف خود را تاکنون به خوبی انجام دادند. ایران با تمام توان در کنار دولت و ملت سوریه ایستاد و کمک‌های سیاسی، معنوی و رسانه‌یی خود را انجام داد. حزب‌الله نیز با تمام توان ورود پیدا کرد و بخشی از پیروزی‌های ارتش بر گروه‌های تروریستی مرهون ورود حزب‌الله به عرصه نظامی و سیاسی بود.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: کشورهای بزرگ مثل آمریکا، فرانسه و انگلیس و هم‌پیمانان منطقه‌یی آن‌ها مانند عربستان، قطر و ترکیه شاید در سیاست خود در قبال سوریه تجدید نظر کنند. این کشورها هزینه‌های سیاسی و مالی سنگینی برای سرنگونی نظام سوریه پرداخت کردند ولی نتوانستند به نتیجه دلخواه برسند. اتفاقی که در سوریه رخ داد همان اتفاقی است که در 8 سال جنگ تحمیلی علیه ایران صورت گرفت و آمریکا با تحریک صدام برای حمله به کشورمان قصد داشت که جمهوری اسلامی را سرنگون کند در حالی که ایران بعد از 8 سال قدرتمندتر شد و امروز کشوری قدرتمند از لحاظ سیاسی، نظامی و اقتصادی در منطقه است.

وی افزود: موضوع مهم دیگر این که محور منطقه‌یی عربستان، قطر و ترکیه در حال فروپاشی است. عربستان و قطر که 36 میلیارد دلار به تروریست‌ها کمک مالی کردند دچار اختلاف شدند؛ ضمن این که ترکیه از سیاست‌های خود در قبال سوریه فاصله می‌گیرد. مجموع حوادث اخیر در منطقه و جهان و مخصوصا انتخابات سوریه به یارگیری‌های جدید در منطقه منجر خواهد شد و برخی کشورهای عرب که علیه سوریه موضع‌گیری کردند تلاش‌ خواهند کرد به سوریه نزدیک شوند.

هانی‌زاده در پایان گفت:عربستان همه امکانات خود را در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داد و یکی از شاخص‌های مهمی که نشان می‌دهد عربستان از گذشته خود پیشمان شده است برکناری بندر بن‌سلطان، رییس سازمان امنیت این کشور است، آمریکایی‌ها نیز رابرت فورد، سفیر خود در سوریه را از کار برکنار کردند و این نشان می‌دهد این دو شخصیت افراطی در یک توطئه مشترک دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا را فریب دادند و موجب شدند آمریکا بیش از توقعات خود وارد بحران سوریه شود و این مساله هزینه سیاسی و اقتصادی و امنیتی زیادی برای آمریکا و غرب به‌دنبال داشت.

انتهای پیام

کد N320832