پیشنهاد جهان عاری از خشونت ریشه در باورهای دینی و قرآنی دارد

مالزی,ایران

کوالالامپور– ایرنا – یک استاد حوزه و دانشگاه پیشنهاد دکتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران در سازمان ملل برای جهان عاری از خشونت و افراط گری را یک موضوع ریشه دار اسلامی و قرآنی دانست.

حجت الاسلام دکتر ناصر رفیعی محمدی استاد حوزه و دانشگاه که به دعوت رایزنی فرهنگی ایران در کوالالامپور برای شرکت در نشست هم اندیشی دانشجویان و جوانان به مناسبت هفته جوان و همچنین آیین سالگرد ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران به مالزی سفر کرده است روز جمعه به خبرنگار ایرنا، گفت: آیات قرآنی به طور متصل تاکید بر اعتدال و میانه روی دارند و این ارزش ها در حوادث دوران پیامبر(ص) نیز به خوبی نشان داده شده اند.

مجمع عمومی سازمان ملل اواخر آذر ماه سال گذشته قطعنامه پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با افراط گرایی و خشونت را با رای مثبت اکثریت قاطع 190 کشور عضو سازمان ملل به تصویب رساند.

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در نشست شهریورماه سال گذشته مجمع عمومی سازمان ملل در پیشنهادی خواستار جهان عاری از خشونت شده بود.

رفیعی محمدی در ادامه گفت: اسلام دین صلح است. در مکه اصلا جنگ رخ نداده است و در مدینه نیز جنگ هایی مثل بدر، احد و خندق به دلیل حمله دشمنان صورت گرفته و اسلام از خود دفاع کرده است.

وی تصریح کرد که صلح حدیبیه و صلح امام حسن مجتبی (ع) نمودهایی از اهمیت صلح در دین اسلام است و این مساله در نهج البلاغه نیز مورد تاکید قرار گرفت و امیر المومنین (ع) همواره بر مساله اعتدال تاکید دارشتند.

حدیبیه نام محلی در نزدیکی مکه است و پیامبر اکرم (ص) در سال ششم هجرت به قصد به جا آوردن عمره راهی مکه شد، اما وقتی به حدیبیه رسید با جلوگیری مشرکان مکه مواجه شد و در همان جا پیمان معروف حدیبیه را با قریش امضا فرمود.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه گفت: پیامبر اسلام (ص) در آغاز بعثت می فرمایند اگر می خواهید موفق شوید سه کار انجام دهید: بخشش خطاکاران، آگاه کردن ناآگاهان و دوری کردن ازجاهلان.

رفیعی محمدی گفت که برای تحقق پیشنهاد رئیس جمهور باید چند کار انجام شود. اول اینکه سیره اهل بیت و ائمه (ع) را بیان کنیم. اقداماتی که سلفی ها برای اختلاف در جهان اسلام انجام می دهند و تفکری که وهابیون به دنبال آن هستند ریشه در ارزش های دینی و قرآنی ندارد. زیرا امامان ما در جامعه ای زندگی کرده اند که اطراف آنها پر از مخالفان بوده است.

وی در پایان گفت: پیشنهاد روحانی برای جهان بدون خشنونت و همراه با اعتدال، صلح و همزیستی مسالمت آمیز باید با نقد نیز همراه شود تا دیگران فرصت ابراز عقیده داشته باشند و بتوان در مورد این عقاید بحث و تبادل نظر کرد.

آساق**د.م**1611
کد N320563