چرا وزیر خارجه لبنان از دیدار با همتای آمریکایی خود امتناع کرد؟

جبران باسل,لبنان

بیروت - ایرنا - « جبران باسیل» وزیر امور خارجه لبنان از دیدار با « جان کری» همتای آمریکایی خود امتناع کرد و ترجیح داد در بیروت منتظر وی نماند و به پکن برود تا در اجلاس همکاری کشورهای عربی و چین شرکت کند.

به گزارش ایرنا، باسیل در حالی این تصمیم را گرفت که بعداز 5 سال یک وزیر امور خارجه آمریکا به لبنان سفر کرد، این سفر عصر چهارشنبه گذشته انجام شد و تنها حدود 5 ساعت طول کشید.

«هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه وقت آمریکا در سال 2009 به لبنان سفر کرده بود.

روزنامه لبنانی « الاخبار» در شماره روز جمعه خود نوشت که مخالفت همتای لبنانی وزیر امور خارجه آمریکا برای دیدار با او در جریان سفرش به بیروت به یک « چالش دیپلماتیک» بین دو طرف تبدیل شد.

در پشت برده سیاست لبنان عده ای مشغول بررسی ابعاد سفر وزیر خارجه آمریکا به لبنان از لحاظ شکلی و محتوا هستند.

الاخبار به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت: جان کری خواستار رفتن به کاخ نخست وزیری با هدف ابلاغ پیام حمایت آمریکا از دولت« تمام سلام» نخست وزیر و دیداری سنتی با یک مقام شیعه و یک مقام مسیحی مارونی بوده است و به همین دلیل با « نبیه بری» رییس مجلس و در غیاب رییس جمهوری با کاردینال «بشاره راعی» رهبر مسیحیان مارونی لبنان ملاقات کرد.

اما سؤالی بزرگ که اذهان عمومی را در لبنان به خود مشغول کردکه چه عاملی منجر به لغو دیدار جان کری و وزیر خارجه لبنان شد؟

الاخبار به نقل از منابع آگاه خاطرنشان کرد:جان کری پیشتر تمایل خود را برای دیدار با جبران باسیل اعلام اما مکان دیدار را به بهانه فرصت کوتاه سفر خود در فرودگاه بیروت تعیین کرد اما این پیشنهاد را جبران باسیل نپذیرفت و آن را یک « اهانت پروتوکلی» به لبنان ارزیابی کرد.

منابع دیبلماتیک اعلام کرده اند، جان کری که پیشتر تعیین موعدی را برای دیدار با جبران باسیل در واشنگتن رد کرده بود، حاضر نشد در وزارتخارجه لبنان با همتای لبنانی خود ملاقات کند چرا که در صورت تحقق این دیدار از نظر پروتوکولی مجبور به شرکت در کنفرانسی مطبوعاتی در قصر بسترس ( ساختمان وزارت خارجه لبنان) با جبران باسیل می شد و این در حالی بود که او خواستار کنفرانس مشترک مطبوعاتی با تمام سلام در نخست وزیری لبنان با هدف اعلام حمایت از دولت او شده بود.

تمام سلام در این کنفرانس خبری شرکت نکرد.

الاخبار با اشاره به یک گمانه زنی دیگر نوشت: به نظر می رسد جبران باسیل می دانسته که جان کری موضوع انتخابات ریاست جمهوری ونامزدی « میشل عون» رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح در پارلمان لبنان را مطرح می کند و ممکن است مسائلی را مطرح نماید و او در وضعیت « رودربایستی» قرار گیرد، بنابر این شرکت در اجلاس چین را بهانه ای برای معذرت خواهی قرار داد و عطای دیدار با جان کری را به لقایش بخشید.

خاورم ** 1324
کد N320555