مجلس اوکراین، طرح درخواست اخراج روسیه از سازمان ملل را بررسی می کند

اوکراین

مسکو-ایرنا- مجلس اوکراین موسوم به ˈراداˈ روز جمعه طرحی را بررسی می کند که درآن از سازمان ملل خواستار اخراج روسیه از این سازمان بخاطر تعدی به تمامیت ارضی اوکراین می شود.

به گزارش ایرنا به نقل از ریانووستی، این طرح در دستور کار مجلس رادا قرار گرفته و امروز بررسی می شود.

مطابق این طرح قانونی، مجلس اوکراین در نامه ای از شورای امنیت سازمان ملل متحد و مجمع عمومی آن خواستار اخراج روسیه به عنوان عضو این سازمان خواهد شد.

در این طرح که به صورت نامه به سازمان ملل تنظیم شد، آمده است: شورای فدراسیون روسیه در ماه مارس گذشته استفاده از نیروی نظامی روسیه در خاک اوکراین را مجاز دانست.

در نامه مجلس اوکراین همچنین خاطرنشان شده است: اقدامات روسیه علیه تمامیت ارضی اوکراین و حق حاکمیت و استقلال سیاسی این کشور هدف گیری شده است.

در متن این نامه همچنین مجلس رادا از مجمع عمومی سازمان ملل و شورای امنیت خواستار انجام تحقیقات در مواردی شده که به اعتقاد تنظیم کنندگان نامه ممکن است به مناقشه بین المللی منجر شده و صلح و امنیت بین المللی را تهدید کند.

روابط روسیه و اوکراین به دنبال سرنگونی حکومت ویکتور یانوکوویچ در ماه فوریه و روی کار آمدن دولتی غربگرا در این کشور تیره شده است.

روسیه پس از این رویداد با امضای قراردادی با منطقه کریمه که به دنبال برگزاری همه پرسی در این منطقه و اعلام استقلال یکجانبه آن از اوکراین انجام گرفت، آن را به خاک خود ضمیمه کرد.

اوکراین همچنین روسیه را به حمایت از شبه نظامیان جدایی طلب در مناطق شرق و جنوب این کشور متهم می کند.

اروپام/2242**518**1577
کد N320554