ودا فون: تماس‌های تلفنی به راحتی از سوی آژانس‌های دولتی جاسوسی می‌شوند

"ودا فون"،‌ بزرگترین شرکت تلفن همراه انگلیس در گزارشی اعلام کرد که آژانس‌های اطلاعاتی دولتی دسترسی مستقیم به زیرساخت‌های شرکت‌های ارتباطی دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بدون بر جا گذاشتن هیچ رد مستندی، تماس‌های تلفنی را جاسوسی و ثبت کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری راشاتودی، این اپراتور انگلیسی گفت: سیم‌هایی به شبکه‌های تلفنی این شرکت در شماری از 29 کشور اروپایی و سایر نقاط جهان که این اپراتور در آن‌ها فعال است، متصل شده است.

دولت‌ها نیز به همان ترتیب به سایر گروه‌های ارتباطاتی متصل هستند که به آن‌ها اجازه شنود یا ثبت مکالمات زنده را می‌دهد. در برخی موارد آژانس‌های تجسس می‌توانند مکان فرد را نیز شناسایی کنند.

شامی چاکرابارتی، رئیس شورای ملی برای آزادیهای مدنی (لیبرتی) به روزنامه گاردین گفت: دسترسی دولت‌ها به تماس‌های تلفنی در یک چشم به هم زدن امری بی‌سابقه و وحشتناک است.

اما هم اکنون ودافون با برنامه‌های تجسسی دولتی از طریق دسترسی مستقیم به زیرساخت‌ها مخالف است.

استفن ددمن، افسر گروه حریم خصوصی شرکت ودافون به روزنامه گاردین گفت: ما خواستار پایان دادن به دسترسی مستقیم به عنوان ابزار آژانس‌های دولتی برای در اختیار گرفتن اطلاعات ارتباطی افراد هستیم. بدون حکم رسمی ما نمی‌توانیم کاری را انجام دهیم. اگر ما درخواستی دریافت کنیم می‌توانیم در مقابل این اقدام آژانس مقابله کنیم.

وی افزود: ما باید در خصوص اینکه چگونه میان نیاز به اجرای قانون و حقوق اساسی و آزادی‌های شهروندی تعادل ایجاد کنیم، بحث و گفت‌وگو کنیم.

انتهای پیام

کد N320437