زمانی که کلینتون از اوباما فاصله گرفت

سیاسی

هیلاری کلینتون از همان ابتدا می‌خواست شورشیان سوریه را مسلح کند ولی باراک اوباما مخالفت کرد.

هیلاری کلینتون از همان ابتدا می‌خواست شورشیان سوریه را مسلح کند ولی باراک اوباما مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از نشریه فیگارو، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در خاطراتش نوشته است که وی از همان ابتدای درگیری‌ها در سوریه قصد داشته است که شورشیان در این کشور را مسلح کند ولی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، مخالفت کرده است.

شبکه خبری سی‌بی‌اس که این خبر را منتشر کرده است یک نسخه از کتاب خاطرات هیلاری کلینتون به نام "انتخاب سخت" را در اختیار دارد.

این کتاب قرار است سه شنبه آینده در ایالات متحده آمریکا به بازار بیاید. ناشر کتاب کلینتون، متعلق به انتشارات سی بی اس است.

وزیر امور خارجه سابق آمریکا در کتابش درباره درگیری‌های سوریه که در مدتی بیش از سه سال موجب مرگ 162 هزار نفر شده، نوشته است: خیلی کم پیش می‌آید که درباره مشکلات سخت تصمیم مناسب گرفت. اگر این مشکلات دشوار هستند دقیقا به خاطر این است که هر گزینه‌ انتخاب شده از بعدی مشکل‌تر است و درباره سوریه نیز این چنین است.

وی می‌گوید که از همان ابتدای درگیری‌های سوریه متقاعد شده بود که مسلح کردن و آماده کردن شورشیان بهترین راه حل برای مقابله با نیروهای بشار اسد بوده است.

کلینتون در کتابش می‌نویسد: واکنش نشان دادن و یا ندادن، هر دو ریسک زیادی داشتند ولی رئیس جمهوری (اوباما) تمایل داشت تا همه چیز را در وضعیت خود حفظ کند و نه اینکه با مسلح کردن شورشیان به جلوتر برود.

این کتاب چهار سالی را که کلینتون در راس وزرات امور خارجه آمریکا بود تا در سال 2013 به نفع جان کری کنار برود در بر می‌گیرد.

وی در کتابش همچنین به مسائلی همچون جنگ عراق، حمله به سفارت آمریکا در بنغازی در سال 2012 و الحاق کریمه به روسیه اشاره می‌کند.

هیلاری کلینتون درباره نقش مهمش در حمله به عراق در سال 2002، زمانی که وی تنها یک سناتور بوده است، می‌نویسد: معتقد بودم که نیتم خوب است و بهترین تصمیم ممکن را با توجه به اطلاعاتی که در اختیار داشتم می‌گیرم ولی اشتباه می‌کردم، به همین سادگی!

انتهای پیام

کد N320235