دستور کار هفتگی مجلس/

بررسی دوطرح مهم درباره احزاب و جمعیت کشور در دستور کار مجلس/ زنگنه به مجلس گزارش می دهد

مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفته آینده بررسی دو طرح مهم سیاسی و فرهنگی را در دستور کار دارند که اولی طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی و دومی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر مجلس شورای اسلامی هفته آینده سه جلسه علنی در روزهای یکشنبه، سه شنبه و چهارشنبه برگزار خواهد کرد.

اولین دستور کار جلسه علنی روز یکشنبه بررسی گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد لایحه توافقنامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری خلق چین در زمینه مبارزه با جرائم فراملی است .

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین بررسی گزارش کمیسیون اقتصاد در خصوص لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین ایران و بروندی را نیز در دستور کار دارند.

علاوه بر این بررسی گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مربوط به امنیت در دریای خزر نیز در دستور کار جلسات علنی مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین هفته آینده گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد تعیین تعرفه خدمات مرکز توسعه تجارت الکترونیکی را نیز بررسی خواهند کرد.

بررسی گزارش کمیسیون مشترک مجلس شورای اسلامی در مورد تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون استخدام نیروی انتظامی نیز در دستور کار هفته آینده مجلس دیده می شود.

علاوه بر این نمایندگان مجلس هفته آینده گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد طرح جامع کاداستر کشور را نیز بررسی خواهند کرد.

بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح استفساریه ماده ای از قانون مالیات های مستقیم نیز هفته آینده در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

نمایندگان مجلس هفته آینده دو گزارش از کمیسیون اقتصادی در دستور کار دارند که در مورد لوایح دولت است. این لوایح مربوط به مناطق آزاد بوده و دولت در یکی از آن ها خواستار الحاق جزیره هرمز به محدوده منطقه آزاد قشم بوده و در دیگری خواستار الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری-صنعتی چابهار است.

بررسی گزارش کمیسیون شورا ها و سیاست داخلی در مورد طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی نیز هفته آینده در دستور کار جلسات علنی مجلس قرار دارد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی علاوه بر این هفته آینده گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه اجازه مشارکت ایران در افزایش سرمایه دور پنجم بانک توسعه اسلامی را نیز بررسی خواهند کرد.

بررسی گزارش شور دوم کمیسیون انرژی در مورد طرح حمایت از صنعت برق کشور نیز در دستور کار جلسات علنی هفته آینده مجلس شورا ی اسلامی قرار دارد.

وکلای ملت علاوه بر این هفته آینده بررسی گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد طرح 54 ماده ای جامع جمعیت و تعالی خانواده را نیز در دستور کار دارند. علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از دیدار نمایندگان با رهبر انقلاب و تاکید ایشان بر اصلاح قوانین جمعیتی از کمیسیون فرهنگی خواست هر چه سریعتر این طرح را به هیات رئیسه تقدیم کند.

این طرح دارای 54 ماده بوده و تسهیلات ویژه مسکن و... برای بچه دار شدن خانواده ها در نظر گرفته است . کارشناسان بار مالی این طرح را 12 هزار میلیارد تومان برآورد می کنند، این در حالی است که طبق قانون اساسی مجلس نمی تواند طرحی را به تصویب برساند که بار مالی داشته باشد.

علاوه بر این زنگنه وزیر نفت نیز هفته آینده گزارشی از عملکرد این وزارتخانه در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت به مجلس شورا ی اسلامی ارائه می دهد.

همچنین مظفر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی که مسئولیت معاونت نظارت مجلس را بر عهده دارد نیز هفته آینده گزارشی در مورد اقدامات نظازتی مجلس شورای اسلامی در دور دوم مجلس نهم به نمایندگان ارائه خواهد داد.