گزارش پنتاگون از هزینه‌ 145 میلیارد دلاری نظامی چین

سیاسی

پنتاگون گزارش داد هزینه‌های نظامی چین در سال گذشته از 145 میلیارد دلار فراتر رفته و این کشور برنامه‌ خود برای بهینه سازی ذخایر هواپیماهای بدون سرنشین، کشتی‌های جنگی، جت، موشک و سلاح‌های سایبری را پیش برده است.

پنتاگون گزارش داد هزینه‌های نظامی چین در سال گذشته از 145 میلیارد دلار فراتر رفته و این کشور برنامه‌ خود برای بهینه سازی ذخایر هواپیماهای بدون سرنشین، کشتی‌های جنگی، جت، موشک و سلاح‌های سایبری را پیش برده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در این گزارش سالانه که به کنگره تقدیم شد به پیشرفت سریع چین در توانایی‌های نظامی اشاره شده و گفته شده است که این رقم بسیار بالاتر از رقمی است که از سوی مقامات رسمی چین اعلام شده است.

در این گزارش از هزینه‌ها و نرخ ارز سال 2013 استفاده شده و میزان هزینه کلی برآورد شده 21 درصد بیشتر از رقم اعلام شده توسط مقامات چین است که آن را 119.5 میلیارد دلار اعلام کرده بودند.

در گزارش پنتاگون آمده است که برآورد هزینه‌های چین در برخی موارد به علت "شفافیت ضعیف حسابداری" و "انتقال ناقص از یک اقتصاد فرمایشی" امری دشوار بوده است.

این گزارش چند روز پس از آنکه چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا در اظهاراتی شدید اللحن گفته بود چین با دنبال کردن ادعاهای ارضی خود منطقه را بی‌ثبات می‌کند، مطرح شده است.

همچنین در این گزارش آمده است که چین بر آمادگی برای مقابله با احتمالات بالقوه در دریاهای چین شرقی و جنوبی تاکید کرده است و همچنین رزمایش موسوم به "رزمایش 5" را در دریای فیلیپین در ماه اکتبر برگزار کرده است.

در گزارش پنتاگون تاکید شده که سرمایه‌گذاری نظامی چین توانایی فزاینده‌ای برای کنترل قدرت در مناطقی گسترده را فراهم می‌آورد.

این گزارش همچنین مجددا هشدارهایی را درخصوص نفوذ سایبری چین مطرح کرده است.

در این مطلب آمده است: چین از توانایی خود به منظور جمع آوری اطلاعات علیه پایگاه‌های صنعتی دفاعی، اقتصادی و دیپلماتیک آمریکا استفاده می‌کند.

این گزارش همچنین به پیشرفت‌هایی در تکنولوژی هواپیماهای بدون سرنشین چین اشاره کرده است.

پنتاگون همچنین به یک گزارش که هشدار داده فشار چین برای ترکیب منابع بی‌پایان و اطلاعات تکنولوژی ممکن است به این کشور اجازه دهد تا هزینه‌هایش را درخصوص سیستم‌های بدون سرنشین در آینده همسان با آمریکا یا بالاتر از آن ببرد نیز اشاره کرده است.

در پایان این گزارش آمده است که در سپتامبر 2013 یک هواپیمای بدون سرنشین که احتمالا متعلق به چین است برای نخستین بار یک عملیات شناسایی بر فراز دریای چین شرقی انجام داده و همچنین چین جزئیاتی درخصوص چهار هواپیمای بدون سرنشین که در سال 2013 در حال توسعه و بهینه سازی بوده‌اند از جمله هواپیماهای بدون سرنشین "لیگیان" که نخستین هواپیمای بدون سرنشین رادارگریز چین است، اعلام کرده است.

انتهای پیام

کد N319975