در شهر ˈبودورومˈ ترکیه برگزار شد

نشست روسای جمهوری ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان

ترکیه

آنکارا- ایرنا - روسای جمهوری ترکیه ، جمهوری آذربایجان ، ترکمنستان و قرقیزستان روز پنجشنبه در شهر ساحلی ˈبودرومˈ ترکیه گرد هم آمدند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری جیهان، چهارمین کنفرانس موسوم بهˈ شورای همکاری کشورهای ترک زبانˈ با سخنرانیˈ عبدالله گلˈ رییس جمهوری ترکیه در شهر ˈبودرومˈ در غرب این کشور با حضور روسای جمهوری چهار کشور آسیای مرکزی آغاز بکار کرد.

در این نشست، روسای جمهوری ترکیه، قزاقستان، قرقیزستان، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان حضور دارند و موضوع کنفرانس به همکاری در زمینه های گردشگری و فرهنگی اختصاص یافته و به این دلیل وزرای فرهنگ و گردشگری کشورهای یاد شده نیز ذر این نشست حضور دارند.

رییس جمهوری ترکیه در نظق افتتاحیه خود در این نشسست گفت: توسعه همکاریهای کشورهای ترک زبان آسیای میانه و ترکیه به گسترش مناسبات کشورهای یاد شده با دیگر سازمانهای منطقه ای کمک خواهد کرد.

وی گفت کشورهای یاد شده از سال 2009 میلادی به طور مستمر به توسعه مناسبات دوجانبه و پنج جانبه تلاش دارند.

رئیس جمهوری ترکمنستان که به منظور انجام سفر رسمی در ترکیه به سر می برد، اولین بار به عنوان مهمان در نشست سران کشورهای ترک زبان حضور دارد.

سومین اجلاس شورای همکاری کشورهای ترک زبان در سال گذشته میلادی در شهر ˈقبله ˈجمهوری آذربایجان در شمال این کشور برگزار شد.

نخستین بار پیشنهاد تاسیس شورای همکاری راˈ نورسلطان نظربایفˈ، رئیس جمهوری قزاقستان در نشست سران کشورهای ترک زبان در آنتالیا در جنوب ترکیه مطرح کرد و در سال 2009 از سوی سران کشورهای جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان و ترکیه به تصویب ر سید.

خاورم ** 2010**230**1566
کد N319335