حمله گسترده داعش به سامرا/ اعلام حکومت نظامی و آماده باش ارتش عراق

داعش امارت اسلامی عراق و شام ,عراق

در یورش صبح امروز گروه تروریستی القاعده به سامرا که با دهها خودرو و بلدوزر صورت گرفت، شش محله شهر به تصرف تروریست ها درآمد و 45 نفر از جمله 25 نظامی عراقی زخمی شدند.

 شمار زیادی از نیروهای القاعده با حمله به شهر سامرا واقع در 118 کیلومتری بغداد محله های الخضراء، عرموشیه، السلام والجبریه را تصرف و با استقرار نیروهای خود در این محله ها، چندین پست بازرسی ارتش را منهدم و 25 نظامی و 20 غیر نظامی را زخمی کردند.

نیروهای القاعده با سلاح های سبک ،سنگین و بلدوزر از محورهای مناطق جلام، ضلوعیه والمعتصم و با در دست گرفتن پرچم های سیاه وارد شهر سامرا شدند و مسجد رزاق بزرگترین مسجد شهر و ساختمان مرکز جوانان واقع در یک هزار متری مرقد امامین عسکریین (علیهما السلام) را تصرف کردند.

در همین حال خبرگزاری ایرنا به نقل از خبرگزای آلمان نوشت: شاهدان عینی افزودند: در حال حاضر صدای شلیک گلوله در شهر شنیده می شود و اهالی شهر از ترس کشته شدن به خانه های خود پناه برده اند.

در همین زمینه خبرگزای فارس هم گزارش داد: یک مقام آگاه امنیتی عراق در این‌باره گفت که درگیری‌های مسلحانه‌ای که میان افراد مسلح و نیروهای امنیتی عراق در شهر سامرا از صبح امروز روی داد تاکنون به کشته شدن 51 نیروی ارتش و پلیس در سامرا منجر شده است و درگیری‌ها تا زمان تنظیم این خبر همچنان ادامه دارد.

برخی منابع اعلام می‌کنند که افراد مسلح ساختمان‌های دولتی در این شهر را به کنترل خود درآورده‌اند.

5 محله سامرا در کنترل داعش

خبرگزاری کل‌العراق نیز نوشت: عناصر داعش 5 محله شهر سامرا را تحت کنترل خود درآورده‌اند و گزارش‌ها حاکی از آن است که آنها توانسته‌اند دانشگاه سامرا را اشغال کنند. 

اعلام حکومت نظامی و آماده باش در سامرا 

نیروهای امنیتی عراق در پی حمله همه جانبه داعش به سامرا در استان «صلاح‌الدین» در این شهر حکومت نظامی اعلام کردند و تمامی راه‌های منتهی به مرقد دو امام عسکری (ع) را بستند.

پلیس استان صلاح‌الدین اعلام کرد که تمامی نیروهای امنیتی به حالت آماده‌باش در آمده‌اند.

درهمین حال به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از السومریه نیوز، یک منبع در پلیس استان صلاح الدین امروز پنج شنبه (15 خرداد) گفت که نیروهای امنیتی تلاش مسلحان داعش برای حمله به سامرا را خنثی کردند.
این منبع در گفتگو با السومریه نیوز اعلام کرد که نیروهای امنیتی مسؤول حفاظت از حرمین امامین عسکریین در استان سامرا صبح امروز، تلاش عناصر وابسته به گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش برای حمله به این دو مرقد را خنثی کردند.
این در حالی است که درگیری‌های مسلحانه بین دو طرف در گرفت و افراد مسلح به مکان نامعلومی فرار کردند.
این منبع که نخواست نامش فاش شود گفت: نیروهای امنیتی بیشتری به این مکان اعزام شدند و به منظور پیشگری از حمله دوباره عناصر داعش اقدامات امنیتی در این منطقه تشدید شد.
از سوی دیگر یک منبع در پلیس استان صلاح الدین امروز پنج شنبه اعلام کرد که افراد مسلح ناشناس به سامرا یورش برده و به پنج منطقه در آن تسلط پیدا کردند.
مهاجمان 48 تن از نیروهای پلیس را کشته و یا زخمی کرده‌اند. وی افزود: مهاجمان همچنین به منزل وزیر علوم و تکنولوژی حمله کردند و سه تن از محافظانش را کشتند.

49261

کد N319262