بان کی مون از تداوم خشونت ها در سودان جنوبی شدیدا ابراز نگرانی کرد

نگرانی شدید بان کی مون,سازمان ملل

تهران-ایرنا- دبیر کل سازمان ملل در گفت وگوی تلفنی با رییس جمهوری سودان جنوبی ضمن محکوم کردن نقض توافقنامه های آتش بس اخیر، از تداوم خشونت ها در این کشور به شدت ابراز نگرانی کرد.

به گزارش رویتزر، بان کی مون، در گفت و گوی دیروز (چهارشنبه) با ˈسالوا کرˈ، مراتب نگرانی شدید سازمان ملل را از نقض توافقنامه های آتش بس و ترک مخاصمه ماه های ژانویه و مه ، بین رییس جمهوری سودان جنوبی و معاون سابق وی اعلام کرد.

وی ماه گذشته، در پی امضای توافقنامه صلح بر ضرورت توقف فوری درگیری ها و اجرای کامل مفاد توافقنامه تاکید کرده بود.

در همین راستا نیز یکی از مقامات عالی رتبه سازمان ملل روز سه شنبه اعلام کرد تنها راه جلوگیری از بروز قطحی و فاجعه انسانی در این کشور بحران زده اجرای آتش بس و بازگشت آوارگان به خانه های خود است تا مردم بتوانند پیش از آغاز بارندگی ها کشاورزی را شروع کنند.

کانون درگیری های خونین سودان جنوبی که از زمستان سال قبل آغاز شده و هزاران کشته و بیش از یک میلیون و 300 هزار آواره بر جا گذاشته، مناطق نفت خیز این کشور است.

سازمان ملل در پی این بحران، به ناچار تعداد صلح بانان خود را در این کشور افزایش داده و حفاظت از غیرنظامیان را اولویت نخست ماموریت خود در سودان جنوبیتعیین کرد.

هفته گذشته، ˈهرو لادسوسˈ، رییس عملیات صلح بانی سازمان ملل در این کشور از طرح چین برای اعزام یک گردان کامل 850 نفری برای کمک به صلح بانان سازمان ملل در سودان جنوبی خبر داد.

قرار است سربازانی از اتیوپی، رواندا و کنیا نیز در کنار نیروهای چینی به صف صلح بانان سازمان ملل ملحق شوند.

رسانام**9330 **1917
کد N318847