وزیر اطلاعات:ویژگی بارز امام (ره) تکیه بر قدرت مردم بود

سيدمحمود علوي,وزير اطلاعات

وزیر اطلاعات گفت: یکی از ویژگی‌های حضرت امام(ره) در تمام سال‌های مبارزه و انقلاب و پس از پیروزی انقلاب، تکیه بر قدرت مردم بود، این ویژگی در سایر انقلاب‌ها و رهبران بارز نبوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی در مراسم بزرگداشت حضرت امام(ره) در حرم مطهر احمدبن‌موسی(ع) با تشریح چگونگی شکل‌گیری انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) را رهبری با ویژگی‌های منحصر به‌فرد دانست که سایر رهبران در جوامع مختلف، فاقد این ویژگی‌ها بودند.

وی با بیان این‌که در سال‌های ابتدای دهه چهل، کشور در سه بخش روحانیت، سیاسیون و بازار، به‌دلیل نبود رهبری واحد و توانا، آمادگی لازم برای انقلاب و غلبه بر حکومت پهلوی را نداشت، فقدان آیت‌الله بروجردی را عاملی برای نبود وحدت در میان روحانیت در آن زمان برشمرد.

وزیر اطلاعات با تصریح این‌که بازار هم آمادگی لازم برای پا به رکابی یک مبارزه سیاسی را نداشت، گفت: علما و روحانیون به‌عنوان محور سوم مبارزه همواره در میان مردم تاثیرفراوان داشته و مردم را با تاثیر سخن خود به میدان مبارزه هدایت کره‌اند، اما بعد از رفتاری که با آیت‌الله کاشانی، آیت‌الله بهبهانی، شیخ فضل‌الله نوری و دیگر بزرگان روحانی شد، آنان به این اعتقاد رسیدند که سیاسیون از آنها سوءاستفاده کرده و وقتی به پیروزی رسیدند، روحانیت را کنار می‌گذارند.

وی با بیان این‌که امام در سال 41 و در زمانی که خلا واقعی در سه محور مبارزاتی وجود داشت، پا به‌میدان گذاشت، گفت: خلا رهبری، آماده‌نبودن زمینه‌های سیاسی و آماده نبودن بازار، موجب شده بود که کسی پیش‌بینی نکند با حضور یک مرجع تقلید، مردم به صحنه بیایند، رژیم هم تحلیلش همین بود.

وزیر اطلاعات با بیان این‌که حرکت اول حکومت پهلوی در جهت مبارزه با دین و دین‌زدایی از جامعه، تشکیل انجمن‌های ایالتی و ولایتی و حذف خصوصیت مسلمان بودن افرادی که قصد حضور در این انجمن‌ها را داشتند بود، گفت: در این هنگام امام پرچم را برداشت، در شرایطی که هیچ کس فکر نمی‌کرد تاثیرگذار باشد و باور نمی‌کرد یک مبارزه شکل بگیرد.

وی ادامه داد: امام اول جای رهبری واحد را با تشکیل شورای علما و مجتهدین پر کردند، 9 نفر از مجتهدان طراز اول قم، آیت‌الله خوانساری در تهران و آیت‌الله میلانی در مشهد، یازده عضو شورای رهبری بودند که تمام بیانیه‌ها با امضای این یازده نفر منتشر می‌شد.

علوی با یادآوری این‌که امام بعد از رفع خلا رهبری به سراغ دانشگاه‌ها و دانشجویان رفت و با سخنرانی‌های مختلف ضمن آگاهی بخشیدن به آنان، خواستار حضور موثر این قشر در عرصه مبارزه شد، گفت: با رهنمودهای امام انجمن‌های اسلامی در دانشگاه‌ها شکل گرفت و دانشجویان مسلمان و انقلابی منسجم شدند.

وی با یادآوری این‌که بازار در آن زمان هیات‌های مذهبی مختلفی داشت، از عسگراولادی، صادق اسلامی و حاج مهدی عراقی به عنوان بزرگان بازار نام برد و گفت: امام بزرگان بازار را خواست و بر لزوم اتحاد آنان تاکید کرد و آنان نیز در پاسخ به این رهنمود امام، هیات‌های موتلفه اسلامی را راه‌اندازی کردند و وارد صحنه شدند.

علوی با تصریح این‌که امام با حضور در میان روحانیون و سخنرانی‌های تاثیرگذار، روح تازه‌ای به کالبد روحانیت دمید، خاطرنشان کرد: با ورود این سه گروه، زمینه فراگیری نهضت اسلامی فراهم شد.

وی با تاکید این‌که به‌دلیل مخاطراتی که مبارزه به‌دنبال داشت، امام(ره) ابتدا سینه خود را در برابر خطرات مبارزه سپر و فرهنگ شهادت را وارد جامعه کرد، گفت: امام با این اقدام پا جا پای اباعبدالله(ع) گذاشت.

علوی با یادآوری این‌که انقلاب اسلامی ایران وابسته به شرق و غرب نبود، این مهم را یکی از ویژگی‌های اصلی این انقلاب برشمرد و گفت: در آن زمان هر انقلابی و تحولی که به وقوع می‌پیوست اگر به یکی از دو قدرت شرق و غرب تکیه نداشت، پیروز نمی‌شد، اما امام(ره) رسما دست رد به سینه شرق و غرب زد و بعدها در سال 56 و 57 نه شرقی نه غربی شعار اصلی انقلاب شد.

وی با تاکید بر این‌که امام پشتوانه خارجی رژیم طاغوت را در هم شکست، گفت: هیچگاه در مبارزه‌های مختلف در ایران، مسائل متوجه شاه نبود، حتی در انقلاب مشروطه هم دعوا بین مصدق و قوام السلطنه بود و تندترین جمله آیت‌الله کاشانی این بود که اگر ظرف مدت 48 ساعت قوام نرود، نوک تیز پیکان را متوجه دربار خواهم کرد، اما امام(ره) مستقیم شاه را خطاب قرار داد.

وزیر اطلاعات با بیان این‌که امام هم بسترهای داخلی انقلاب را فراهم کرد و هم موانع خارجی را از سرراه برداشت، گفت: این حرکت‌ها بود که شاه را مجبور به انجام جنایت پانزده خرداد کرد و بعد از 15 خرداد مبارزه مسلحانه توسط فدائیان اسلام، حزب ملل اسلامی، چریک‌های فدایی خلق و گروه‌های التقاطی نیز توسط رژیم و طی سال‌های 46 تا 54 ریشه‌کن شد و نیروهای مبارز حوزه‌، دانشگاه، بازار و ... تبعید شدند و شرایط بین‌الملل هم به نفع شاه شد به طوری‌که موسسه مطالعات سیاسی آمریکا در آن زمان اعلام کرد تا 25 سال آینده هیچ خطری رژیم ایران را تهدید نخواهد کرد و ایران جزیره ثبات خوانده شد.

علوی با اشاره به انتشار مقاله توهین‌آمیز علیه حضرت امام(ره) در سال 56 در روزنامه اطلاعات، به قیام مردم قم در 19 بهمن و پس از آن بزرگداشت چهلم شهدای قم در تبریز، چهلم شهدای تبریز در یزد و خوزستان و جهرم و ....، خاطرنشان کرد: امام راحل هم هوشمندانه این مبارزه با هدایت کردند و از آن پس هرچه پادرمیانی کردند امام گفتند شاه باید برود.

وزیر اطلاعات با تصریح این که مهمترین موضوع در انقلاب اسلامی ایران و پیروزی آن، تکیه حضرت امام به مردم بود، گفت: امام(ره) باور داشت که قدرت حضور مردم از همه‌ی قدرت‌ها بالاتر است و در مقابل قدرت مردم هیچ قدرتی نمی‌تواند ایستادگی کند.

وی یکی دیگر از ویژگی‌های بارز حضرت امام را نگاه ایشان به نیروهای مسلح درون کشور دانست و گفت: امام اعتقاد داشت که ارتش و نیروهای انتظامی متعلق به مردم هستند، نه در مرحله اول انقلاب در سال‌های 41 و 42 و نه در مرحله دوم انقلاب در سال‌های 56 و 57، در صحبت‌های ایشان هیچ نکته منفی در مورد نیروهای مسلح عنوان نشده است.

وی ادامه داد: تمام رهبران سایر کشورها، فاز نظامی را در مبارزات خود پیش‌بینی و دنبال کردند اما امام روی فاز نظامی اصلا فکر هم نکرد، حتی در سال 43 که موضوع کاپتالاسیون مطرح شد، امام(ره) با شاه تند حرف زد اما وقتی در رابطه با نیروی مسلح صحبت می‌کند از آنان به‌عنوان بخشی از مردم یاد می‌کند، این ویژگی اختصاصی امام است و در دیگر رهبران سراغ نداریم.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه امام با این تدابیر، ملتی را با دست خالی رهبری کرد و انقلابی را به پیروزی رساند، گفت: عده‌ای گفتند که امام مرد مبارزه تا پیروزی هست اما اداره کشور کاری دشوار است و مانند بحث مبارزه نیست، اما طی ده سال هدایت این نظام اسلامی تمام توطئه‌ها را با تدبیر والا خنثی و زمینه حماسه‌آفرینی‌های بسیار در 8 سال دفاع مقدس را فراهم کردند.

علوی تصریح کرد: بعد از رحلت امام، خلف صالح او، 25 سال نظام اسلامی ایران با اقتدار به حرکت پیش‌رونده خود ادامه داده است.

وی با بیان این‌که پیروزی حزب‌الله در جنگ 33 روزه لبنان و پیروزی مسلمانان در جنگ 22 روزه فلسطین در غزه، مدیون امام و رهنمودهای امام بود، گفت: روح امام(ره) در مقام معظم رهبری جریان دارد و به همین دلیل ایران هرکجا که حضور داشته باشد آنجا حماست است و پیروزی.

وزیر اطلاعات گفت: دشمنان فکر کردند ظرف مدت 2 ماه سوریه سرنگون می‌شود و رژیم سرسپرده خودشان را در این کشور حاکم خواهند کرد اما امروز بعد از 3 سال مقاومت جانانه، شاهد برگزاری انتخاباتی هستیم که به احتمال زیاد بشاراسد پیروز آن خواهد بود.

وی با بیان این‌که روسیه نتوانست اکراین را از تعرضات کشورهای غربی مصون نگه‌دارد، مقاومت سوریه به‌عنوان کشور هم‌مرز با ایران را به‌دلیل وجود روحیه حماسی انقلاب ایران در آن کشور دانست و تاکید کرد: عزیزانی با میل خودشان از ایران برای دفاع از حرم رفته و جان خود را در معرض شهادت قرار دادند تا از حرمت زینب(س) دفاع کنند، سردار حاج‌عبدالله اسکندری از تبار همین جان‌باختگان ولایت بود.

علوی با تصریح اینکه ملت ایران هنوز امام(ره) را در جان و دل خود حفظ کرده‌اند، گفت: تشییع میلیونی پیکر حضرت امام عمق عشق و معرفت این مردم نسبت به امام و رهبرشان را نشان داد.

انتهای پیام

کد N318473