آیت الله استادی در مراسم ارتحال امام(ره) در قم:

رهبری و روح امام(ره) از ایجاد کنندگان اختلاف در کشور راضی نیستند

سیاست داخلی

کسانی که ادعای حزب اللهی بودن دارند نباید کاری کنند که شاهد اختلاف در کشور باشیم/اگرچه دشمن تلاش می کند، اما دولتی ها هم نباید کاری کنند که مردم به آن ها بی اعتماد شوند/مهمترین عامل پیشرفت امام(ره)، محبوبیت برگرفته از پاکی و اخلاص ایشان بود.

 دبیر شورای عالی حوزه های علمیه کشور، با بیان این که یکی از سفارشات مهم امام خمینی(ره) این بود که از اختلاف بپرهیزید و با هم باشید تا دشمن خیالات باطلی به خود راه ندهد، گفت: اگر امروز کسانی باشند که دانسته یا ندانسته، اختلافی را در کشور ایجاد کنند، بدانند روح امام خمینی(ره) از این حرکات راضی نیست و رهبری هم راضی نیستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، آیت الله رضا استادی، شب گذشته در مراسم بیست و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی و با حضور مراجع تقلید و اقشار مختلف مردم قم در مسجد اعظم قم برگزار شد، با بیان این که در مورد امام خمینی(ره) از جهات مختلف می توان بحث کرد، اظهار کرد: هر کدام از ابعاد شخصیت امام راحل مورد بحث قرار گیرد، هم مفید و هم لازم است.

وی افزود: امام خمینی(ره) دارای ویژگی‌هایی بودند که اگر هر کدام از آن ویژگی‌ها در هر سیاستمدار هر کشوری بود، بجا بود که مردم آن کشور و جامعه به او تعظیم و احترام کنند.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه، آرامش و اطمینان خاطر امام خمینی(ره) را مورد توجه قرار داد و گفت: زمان‌هایی که بر اساس شرایط، دوستداران امام(ره) نگران ایشان بودند، خود ایشان آرامش خاطری داشت که منشأ آن ایمان حقیقی و اخلاص بود.

وی با بیان این که شجاعت امام خمینی(ره) ریشه در ایمان و اخلاص ایشان داشت، گفت: حضرت امام(رض) خدمات بزرگی به ایران و مکتب تشیع و حتی به همه مسلمین جهان کرد که بر کسی پوشیده نیست و آن دمیدن روح خودباوری و اتکاء به حق و در نتیجه استقلال در مقابل دشمنان است.

آیت الله استادی افزود: ایشان بود که گفت مؤمن باید مستقل و عزیز باشد و در مقابل دشمن نترسد و به آن گفته های خود هم عمل کرد و در نتیجه تحولی بزرگ را در ملت ایران و دیگر ملت های طالب عزت ایجاد کرد.

وی گفت: امام خمینی(ره) مکتب تشیع را نه فقط در سطح جهان اسلام، که در سطح همه دنیا شناساند و این نکته در وصیت نامه سیاسی-الهی ایشان به راحتی قابل مشاهده است.

امام جمعه قم اضافه کرد: در طول تاریخ اسلام، شاید صدها عالم می خواستند به مکتب تشیع و اهل بیت(ع) خدمت کنند، اما یک صدم امام خمینی(ره) هم نتوانستند خدمت کنند، چرا که ایشان مکتب اهل بیت(ع) را به دنیا معرفی کرد.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) انسجام و اتحاد بی‌نظیری در بین ملت ایران ایجاد کرد، گفت: امام خمینی(ره) بیش از هر چیز دیگری می‌خواست که این نظام آسیب نبیند و به دنبال آن بود که روز به روز این نظام مستحکم‌تر باشد. خودشان هم نقشه راه را روشن کردند و جملات ایشان این قدر روشن است که توضیح نمی‌خواهد و همه افراد متوجه آن‌ها می‌شوند.

آیت الله استادی با بیان این که یکی از سفارشات مهم امام خمینی(ره) این بود که از اختلاف بپرهیزید و با هم باشید تا دشمن خیالات باطلی به خود راه ندهد، گفت: اگر امروز کسانی باشند که دانسته یا ندانسته، اختلافی را در کشور ایجاد کنند، بدانند روح امام خمینی(ره) از این حرکات راضی نیست و رهبری هم راضی نیستند.

وی افزود: امام خمینی(ره) مسئله ولایت فقیه را مطرح کرد و گفت پشتیبان ولایت فقیه باشد تا آسیبی به مملکت شما نرسد؛ قطعا هر چه پیروی مردم بیشتر، توانایی ایشان در مقابل دشمنان بیشتر خود را نشان خواهد داد و خوشبختانه مردم پیرو هستند؛ البته دشمن در این بعد خیلی فعالیت می کند تا قدری از این علاقه را کم کند اما الحمدالله موفق نشده است.

استاد حوزه علمیه قم با تأکید بر این که ما نباید خودمان کاری کنیم که به نظام جمهوری اسلامی و وحدت موجود در آن خدشه‌ای وارد شود، گفت: تمام کسانی که ادعای حزب اللهی بودن دارند نباید کاری کنند که شاهد اختلاف در کشور باشیم. روحانیون در سراسر کشور باید بیشتر مراقب اعمال خود باشند. روحانیون و همین طور دولتی‌ها و مدیران کشور بیش از همه وظیفه دارند که مراقب اعمال خود باشند تا بین مردم و نظام، مردم و روحانیت و همین طور مردم و دولت جدایی نیافتد.

وی در ادامه با تأکید بر این که سفارش امام خمینی(ره) رسیدگی همیشگی به مستضعفین است، گفت: دشمنان همواره می‌خواهند بین مردم و دولت جدایی ایجاد کرده و مردم را نسبت به دولت و نظام بی‌اعتماد کنند، اما خود دولتی‌ها هم نباید کاری کنند که مردم به آن‌ها بی‌اعتماد شوند. همین طور در مورد روحانیت باید گفت اگرچه دشمن همواره سعی می‌کند بین روحانیت و مردم فاصله ایجاد کند، اما از روحانیت هم نباید اعمالی سر بزند که به این موضوع دامن بزند.

آیت الله استادی تأکید کرد: آن روزی که امام خمینی(ره) حرکت نهضت را شروع کرد، تقریبا کل حوزه با ایشان همراه شد، چرا که از ایشان جز اخلاص ندیده بودند.

وی افزود: مهمترین عامل برای پیشرفت امام خمینی(ره) محبوبیت ایشان بود و محبوبیت ایشان نیز معلول پاکی و اخلاص او بود.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با بیان این که امام خمینی(ره) هیچ گاه برای خودشان جانشینی تعیین نکرده و این کار را به مردم و خبرگان واگذار کردند، گفت: این که هنوز 24 ساعت از رحلت امام خمینی(ره) نگذشته بود، رهبر معظم انقلاب، جانشین امام خمینی(ره) می‌شود، عامل مهمش خود امام خمینی(ره) بود. اکنون 25 سال از رحلت امام خمینی(ره) می‌گذرد و همان شجاعت و صلابت در رهبر معظم انقلاب مشاهده می‌شود.

کد N318347