درگیری شدید ارتش اوکراین با جدایی‌طلبان در اسلاویانسک، لوهانسک و کراماتورسک

سیاسی

ارتش اوکراین دست به چند عملیات نظامی بزرگ علیه جدایی‌طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین زد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سربازان ارتش اوکراین روز سه شنبه حمله‌ای را علیه شبه نظامیان حامی روسیه در شهر اسلاویانسک در شرق این کشور به اجرا درآورده و پیشروی‌هایی را در اطراف این شهر حاصل کردند.

آرسن آواکوف، وزیر کشور اوکراین اظهار داشت: سربازان دولتی اوکراین مواضع شورشیان جدایی طلب در اطراف روستای سمنوفکا در شرق اسلاویانسک را در هم شکستند.

وی اعلام کرد: مرحله فعال حمله ضد تروریستی در اسلاویانسک در دست انجام است.

ساکنان این مناطق اعلام کردند: چندین جنگنده اوکراینی و چند هلی کوپتر به مواضع شورشیان در حومه شرقی اسلاویانسک حمله کردند و طی روز سه شنبه صدای شلیک توپخانه متوقف نمی‌شد.

آواکوف به ساکنان اسلاویانسک و دو شهر مجاور آن یعنی کراماتورسک و کراسنی لیمان هشدار داد در خانه‌های خود بمانند.

یک افسر ارتش اوکراین که نام خود را فاش نساخت گفت که در جریان این عملیات یک سرباز کشته و 13 تن دیگر زخمی شدند.

خبرگزاری اینترفاکس نیز به نقل از یکی از رهبران شبه نظامیان اسلاویانسک گفت که شورشیان دو جنگنده، یک هلی‌کوپتر و تعدادی از تانک های ارتش اوکراین را منهدم کرده‌اند اما منابع مستقل این موضوع را تایید نکرده اند. ارتش اوکراین هم این سقوط دو هواپیما را تکذیب کرده است.

همچنین روز دوشنبه صدها شورشی با مسلسل و آرپی جی یک پایگاه مرزبانی را در حومه شهر لوهانسک محاصره کردند. مرزبانان اوکراینی اعلام کردند که در پاسخ به این حمله پنج شورشی را کشته و هشت نفر را زخمی کرده اند. هفت نفر از نیروهای مرزی هم مجروح شده‌اند..

شورشیان در شهر لوهانسک گفتند که یک جنگنده اوکراینی به سوی یک ساختمان اداری در این شهر که توسط شبه نظامیان تبدیل به مقر نظامی شده بود ده‌ها موشک شلیک کرده و دست کم هشت تن در این حمله کشته و 28 تن دیگر زخمی شدند.

ارتش اوکراین انجام این حمله را رد کرده و گفته‌ است این ساختمان با شلیک اشتباهی موشک از سوی شورشیان هدف قرار گرفته است.

با این حال به گزارش پایگاه راشاتودی، سازمان امنیت و همکاری اروپا روز سه شنبه تایید کرده که انفجار مرگ بار در ساختمان اداری شهر لوهانسک یک حمله هوایی بوده است. کی‌یف تاکنون تنها بر این مساله که مناطق غیرنظامی را هدف قرار نمی‌دهد تاکید کرده است.

هیات سازمان امنیت همکاری اروپا در اوکراین در بیانیه‌ای گفت که براساس برخی مشاهدات حملاتی که علیه ساختمان اداری لوهانسک انجام شده در اثر موشک‌های غیر هدایت شونده یک جنگنده بوده‌ است.

خبرگزاری ایتارتاسروسیه همچنین گزارش کرده که دوشنبه در گیری هایی در شهر کراماتوسک در ده کیلومتری اسلاویانسک جریان داشته و صدای انفجار و آتش توپخانه از فرودگاه کوچک شهر شنیده شده است. سه جدایی طلب هم در این شهر کشته شده اند.

همچنین دادستان کل اوکراین اعلام کرده که حملات نظامی ارتش این کشور در شرق اوکراین تاکنون باعث کشته شدن 181 نفر و زخمی شدن 293 تن شده است.

به گفته وی از میان کشته شدگان 59 تن سربازان وابسته به رژیم حاکم در اوکراین بوده‌اند.

اولگ ماگنیتسکی، دادستان کل اوکراین این آمار را طی یک کنفرانس خبری در روز سه شنبه اعلام کرد. دادستان کل اوکراین اعلام کرد که در تحولات مربوط به شرق این کشور 220 تن نیز شامل 12 شهروند خارجی ربوده شدند.

انتهای پیام

کد N318178