آمریکا ناگزیر به تعطیلی پایگاه هوایی خود در قرقیزستان شد

قرقیزستان,پایگاه هوایی آمریکا

تهران – ایرنا – آمریکا ناگزیر به بستن پایگاه هوایی ˈمناسˈ در قرقیزستان شد، چرا که دولت بیشکک حاضر به تمدید مدت اجاره آن برای یک سال دیگر نشد.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه با اعلام این خبر افزود: ˈپاملا اسپارتلنˈ سفیر آمریکا در قرقیزستان در این باره گفت تمامی پرسنل نظامی آمریکایی این پایگاه را در عرض یک هفته ترک خواهند کرد.

پایگاه هوایی مناس پس از حملات 11 سپتامبر در جمهوری آسیای مرکزی قرقیزستان تاسیس شد و یک از مهمترین مراکز انتقال نیرو، تجهیزات نظامی و پشتیبانی نیروهای آمریکا و متحدان غربیش در جنگ افغانستان به شمار می رفت.

دولت آمریکا سالانه 60 میلیون دلار برای اجاره این پایگاه به قرقیزستان می پرداخت.

اکنون واشنگتن ناگزیر است تا نیروها و تجهیزات خود را از این محل به پایگاه های خود واقع در کشور رومانی به عقب براند.

ˈآسان بک علیم کاژویفˈ رییس ستاد کل نیروهای نظامی قرقیزستان به دنبال بسته شدن پایگاه هوایی مناس به خبرنگاران گفت این پایگاه از این پس محل استقرار گارد ملی قرقیزستان خواهد بود.

پایگاه هوایی مناس در دسامبر سال 2001 که در قسمتی از فرودگاه بین المللی بیشکک به عنوان نزدیکترین مسیر حمل و نقل و حمایت از نظامیان آمریکایی و دیگر نظامیان غربی مستقر در خاک افغانستان راه اندازی شد.

پارلمان قرقیزستان در سال 2009 میلادی رای به بستن آن داده بود.

جمهوری قرقیزستان با وسعتی نزدیک به 200 هزار کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر پنج میلیون و 700 هزار نفر در آسیای مرکزی واقع است.

رسانام **1302**14791- Pamela Spratlen

2- Asanbek Alymkozhoyev
کد N318104