واکنش تند صهیونیست‌ها به حمایت آمریکا از دولت جدید فلسطین

سیاسی

مقامات رژیم صهیونیستی با محکوم کردن حمایت آمریکا از دولت آشتی ملی فلسطین، اعلام کرده‌اند که واشنگتن به اسرائیل "خیانت" کرده و "از پشت به این رژیم خنجر زده" است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، پس از آنکه وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، با دولت آشتی ملی فلسطین که از سوی رهبران حماس و فتح تشکیل شده، همکاری می‌کند، چند تن از وزرای دولت اسرائیل از بابت این مساله علنا اظهار خشم کرده‌اند.

دولت جدید فلسطین ماهیتا دولتی تکنوکرات است، روز دوشنبه در مقابل محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین سوگند یاد کرد و واشنگتن نیز چند ساعت بعد حمایت خود را از آن اعلام کرد. اسرائیل تاکید کرده که از بابت این مساله شدیدا ناخرسند است.

یووال اشتاینیتز، وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی ، واشنگتن را متهم کرد که پشت درهای بسته به اسرائیل قولی را داده و سپس در مقابل انظار عمومی حرف دیگری زده است.

وی گفت: من باید بگویم که چنین اقدامی از سوی آمریکا را نمی‌توانم درک کنم.

اشتاینیتز افزود: شما نمی‌توانید این دولت را در محافل داخلی و مذاکرات پشت درهای بسته دولت حماس بنامید و سپس به طور علنی آن را دولت تکنوکرات‌ها معرفی کنید.

وی گفت: اگر این وزرا افرادی هستند که حماس را می‌شناسند و حماس نیز آن‌ها را می‌شناسد و آن‌ها را منصوب کرده است بنابر این آن‌ها نمایندگان حماس هستند. دولت جدید وابسته به حماس است و حماس نیز یک سازمان تروریستی است.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه به خبرنگاران گفته بود که دولت جدید فلسطین از روی اقداماتش در آینده قضاوت خواهد شد.

وی گفت به نظر می‌رسد محمود عباس، یک دولت تکنوکرات موقتی را تشکیل داده که شامل وزرای وابسته به حماس نمی‌شود. ما با این دولت همکاری خواهیم کرد.

گلعاد اردان، وزیر ارتباطات اسرائیل نیز که از نزدیکان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل محسوب می‌شود گفت: متاسفانه ساده لوحی آمریکا به حد بی‌سابقه‌ای رسیده است. همکاری با حماس که در آمریکا یک سازمان تروریستی اعلام شده باور نکردنی است.

وی تاکید کرد: این که آمریکا تسلیم تاکتیک‌های فلسطینی‌ها شده آسیبی جدی به فرصت بازگشت به مذاکرت صلح زده و موجب خواهد شد اسرائیل برای دفاع از شهروندانش در مقابل یک دولت "تروریستی" که محمود عباس تشکیل داده اقدامات یک جانبه انجام دهد.

رادیو اسرائیل نیز اعلام کرد که نتانیاهو از حمایت آمریکا احساس فریب و خیانت می‌کند. این گزارش تاکید کرد که وی قبل از این به کابینه امنیتی خود گفته بود که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به او قول داده است واشنگتن دولت جدید فلسطین را سریعا به رسمیت نخواهد شناخت.

این گزارش به طور طعنه آمیز گفت: چنین حمایتی سریع نبود. تنها پنج ساعت پس از تشکیل آن به رسمیت شناخته شد!

روزنامه هیوم اسرائیل نیز که گفته می‌شود ارگان رسمی نتانیاهو است اعلام کرد که این اقدام آمریکا مثل خنجری است که از پشت به اسرائیل زده شده باشد.

انتهای پیام

کد N318087

خواندنی از سراسر وب