کاخ سفید از بابت معامله پنهانی بر سر برگدال از قانونگذاران آمریکایی عذرخواهی کرد

سناتورهای آمریکایی اظهار داشتند کاخ سفید از آن‌ها به دلیل عدم اطلاع معامله اخیر یک سرباز آمریکایی با پنج زندانی طلبان افغانستان عذرخواهی کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این در حالی است که مقام‌های دولت ‌آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری یک جلسه اطلاعرسانی محرمانه برای همه 100 نماینده مجلس نمایندگان آمریکا طی امروز (چهارشنبه) هستند. در عین حال قانونگذاران هر دو حزب اصلی از بابت معامله اخیر آمریکا که طی آن بو برگدال، سرباز آمریکایی روز شنبه از اسارت نیروهای طالبان در افغانستان خارج شد اظهار نارضایتی کردند.

دیان فاینشتاین، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس سنای آمریکا که یکی از اعضای بلندپایه حزب دموکرات این کشور است اظهار داشت: کاخ سفید از بابت اطلاع ندادن این معامله به کنگره قوانین آمریکا را نقض کرده است.

وی به خبرنگاران گفت: این که این تبادل زندانی بدون رایزنی با کنگره انجام شد و کاملا مطابق با قانون نبود موجب شگفتی و حیرت می‌شود.

فاینشتاین به نگرانی نمایندگان هر دو حزب آمریکا در این زمینه اشاره کرد و در عین حال قانونگذاران آمریکایی نیز فایده آزاد کردن پنج زندانی طالبان از زندان گوآنتانامو در ازای آزادی برگدال را زیر سوال بردند.

سکسبی چامبلیس، یک سناتور دیگر آمریکایی اظهار داشت که یک مقام بلند پایه کاخ سفید اواخر روز دوشنبه با وی تماس گرفته و از بابت عدم اطلاع قبلی این معامله از او عذرخواهی کرده است.

فاینشتاین نیز اظهار داشت که روز دوشنبه با وی نیز از طرف تونی بلینکن، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید تماس گرفته شده و از او عذرخواهی شده است.

قانونگذاران آمریکایی از بابت اینکه 30 روز قبل از آزادی زندانیان طالبان از گوآنتانامو این مساله به کنگره اطلاع داده نشده، از اوباما انتقاد کردند.

چامبلیس و فاینشتاین در اظهارات خود به تضمین‌هایی که در سال 2012 هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا هنگام بررسی یک معامله مشابه برای آزادی برگدال ارائه کرد، اشاره کردند.

همچنین کارل لوین، سناتور دموکرات آمریکا اظهار داشت، باراک اوباما ماه دسامبر گذشته کنگره را طی یک بیانیه در جریان این مساله که از اختیار بر طبق قانون اساسی برای اقدام سریع در خصوص زندانیان گوآنتانامو برخوردار است قرار داده است.

هری رید، رهبر اکثریت سنای آمریکا اظهار داشت که روز جمعه مساله تبادل زندانی به وی اطلاع داده شده و او از این تبادل اظهار حمایت کرده است.

با این حال برخی نمایندگان کنگره نیز از اوباما حمایت کرده‌اند.

جان بوئنر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اظهار داشت: تنها دلیلی که اوباما اخطار لازم را برای این مساله نداد این بود که دولت آمریکا می‌دانست در صورت انجام این کار با مخالفت و نگرانی جدی نمایندگان هر دو حزب مواجه خواهد شد.

قرار است چند روز دیگر در یک مجلس استماع علنی در مجلس نمایندگان آمریکا مساله تبادل زندانیان طالبان با بو برگدال مورد بحث قرار بگیرد و چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا برای ایراد شهادت در این جلسه دعوت شده است.

انتهای پیام

کد N318055