این سرباز کاخ سفید را وادار به عذر خواهی کرد

کاخ سفید,طالبان

افزایش فشارها به کنگره به خاطر تبادل غیر قانونی سرباز آمریکایی با پنج عضو بلند پایه طالبان، سرانجام کاخ سفید را مجبور به عذرخواهی کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ فشارهای نمایندگان کنگره به کاخ سفید به خاطر دور زدن قانون و مبادله «بوئی برگدال»، سرباز آمریکایی با پنج عضو برجسته طالبان، سر انجام دولتمردان این کشور را وادار به عذرخواهی کرد.

آنطور که خبرگزاری فرانسه نوشته، یک مقام ارشد کاخ سفید ضمن تماس با عضو ارشد کمیته اطلاعاتی کنگره آمریکا،‌ از این که کاخ سفید طبق قانون 30 روز جلوتر تصمیم خود را به اطلاع کنگره نرسانده و کنگره را با چنین اقدامی غافلگیر کرده، عذرخواهی کرده است.

این گزارش می‌افزاید، قرار است امروز چهارشنبه چهاردهم خردادماه جلسه‌ای توجیهی با حضور تمامی نمایندگان از دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه برگزار و درباره آزادی این سرباز آمریکایی و عملکرد دولت آمریکا بحث شود.

جمهوریخواهان علاوه بر محکوم کردن دولت اوباما به دور زدن قانون می‌گویند، آزادی رهبران برجسته طالبان که از سال 1991 یعنی زمان اشغال افغانستان تا کنون در زندان گوانتانامو بوده اند،‌ اقدامی «خطرناک» است و چنین کاری جان شهروندان آمریکایی در تمام دنیا را به مخاطره خواهد انداخت.

این اقدام کاخ سفید که از سوی رئیس جمهور و وزیر دفاع آمریکا با افتخار از آن یاد می‌شود، خشم مقامات افغان را هم برانگیخته است. به اعتقاد کابل،‌ هم قطر، به عنوان میانجی این تبادل اسیر و هم کاخ سفید به عنوان عامل این اقدام، بر خلاف موازین بین المللی عمل کرده اند. به اعتقاد کارشناسان آمریکا با آزادی این تروریست‌های خطرناک جان شهروندان افغانستان را هم به خطر انداخته است.

برگدال که همقطارانش از او به عنوان یک «سرباز فراری» یاد می‌کنند،‌10 خردادماه سال جاری پس از پنج سال اسارت از سوی طالبان آزاد شد. دولت اوباما پس از‌ آزادی این سرباز از وی به عنوان یک قهرمان یاد کرد.

4949

کد N318036