استرالیا به دنبال ترمیم روابط با اندونزی/ تونی ابوت عازم جاکارتا شد

اندونزی

کوالالامپور - ایرنا - استرالیا مصمم است با امضای پیمان اطلاعاتی و امنیتی با اندونزی روابط خود را با جاکارتا که طی چند ماه گذشته بر اثر جاسوسی از مقامات ارشد اندونزی دچار تنش های جدی شده است، ترمیم کند.

به گزارش ایرنا، تونی ابوت نخست وزیر استرالیا قرار است با هدف پایان دادن به تنش های دو کشور امروز (چهارشنبه) با سوسیلو بامبانگ یودهویونو رییس جمهوری اندونزی دیدار و گفت وگو کند.

تونی ابوت که قرار بود ساعت هشت و 30 دقیقه صبح امروز به وقت محلی از کانبرا عازم اندونزی شود تا در یک توقف سه ساعته با سوسیلو بامبانگ یودهویونو در جزیره ˈباتامˈ در شمال اندونزی دیدار و گفت وگو کند و پس از آن عازم فرانسه، کانادا و آمریکا شود، به دلیل نقص فنی هواپیما با دو ساعت تاخیر عازم اندونزی شد.

براساس اسنادی که ˈادوارد اسنودنˈ افشاگر اطلاعات جاسوسی آمریکا سال گذشته به بیرون درز داد، مکالمات رییس جمهوری اندونزی و همسرش وهمچنین هشت وزیر و مقام دیگر این کشور در سال 2009 توسط استرالیا شنود شده است و افشای این ماجرا روابط جاکارتا - کانبرا را در بدترین وضعیت دیپلماتیک قرار داد.

این روابط در ماه نوامبر سال گذشته میلادی به بالاترین حد تنش رسید.

افزایش تنش ها بین دو کشور و همچنین انتشار اخبار جاسوسی استرالیا از مقامات ارشد اندونزی از جمله رییس جمهوری این کشور باعث شد جاکارتا سال پیش سفیر خود را از کانبرا فرا بخواند، به طوری که روابط دیپلماتیک دو کشور برای مدتی دچار وقفه شد.

اندونزی بدنبال برملا شدن این شنودهای تلفنی، همکاری های سیاسی و نظامی خود را با استرالیا متوقف کرد و در زمینه حرکت پناهجویانی که از طریق آب های این کشور خود را به استرالیا می رساندند، اقدام عملی انجام نداد.

وزارت امور خارجه اندونزی که مسئولیت رسیدگی به این موضوعات را عهده دار است بازسازی روابط دو کشور را یک فرایند طولانی و مشروط بر تامین برخی از خواسته های اندونزی دانسته است.

پس از انتشار اخبار جاسوسی استرالیا از مقام های جاکارتا، رییس جمهوری اندونزی خواستار معذرت خواهی رسمی ˈتونی ابوتˈ شد، اما دولت نوپای استرلیا ابتدا از اظهارنظر در این مورد خودداری کرد و سپس در واکنش به عصبانیت اندونزی و قطع روابط جاکارتا با کانبرا ، نخست وزیر استرالیا به ناچار وعده داد دیگر اقدامی که روابط دو کشور را تحت تاثیر قرار دهد، انجام نخواهد شد.

استرالیا که در ابتدا حاضر به اظهارنظر در مورد جاسوسی های انجام شده نبود، امروز به دنبال دیدار با سوسیلو بامبانگ یودهویونو است که تا چند ماه آینده قدرت را در اندونزی واگذار خواهد کرد.

مدت کوتاه باقیمانده از عمر دولت سوسیلو بامبانگ یودهویونو و اقامت کوتاه سه ساعته نخست وزیر استرالیا در اندونزی آن هم به دلیل تنش هایی که برای چندین ماه روابط دیپلماتیک دو کشور را در شرایط بحرانی قرار داده است، امید چندانی به بهبود روابط اندونزی که این روزها در تب و تاب انتخابات است به وجود نمی آورد.

آساق**د.م**1611
کد N317942